Přidat komentář

David81
12.09.2022 3 z 5

I když jde o značně letitý průvodce po československých jeskyních, je knížka poměrně zajímavá. Už jen tím, že jde o první kompletní přehled turisticky přístupných a nejvýznamnějších nepřístupných krasových a dokonce i pseudokrasových jeskyní Československa, které byly v době napsání známé.
O jeskyních se dozvíme základní informace, které se týkají jejich vzniku, geologie a historie objevů a zpřístupňování.
Zajímavý je popis jejich tehdejšího stavu - například dnes již nepřístupné Císařské jeskyně. Najdeme zde i informace o poměrně kontroverzních úpravách (např. umělé zalednění Belianské jeskyně, které poškodilo krápníkovou výzdobu). Hezké je i zobrazení všech půdorysných map na jedné stránce vedle sebe, člověk si může vyzkoušet, jestli jeskyně podle nich pozná. Krásné jsou i černobílé fotografie různých druhů krápníků. Překvapivě zde najdeme i jeskyňářské metody prolongace jeskyní - jak postupovat v případě závalu, ukončení chodby sifonem nebo když proti vám vytéká voda a ztěžuje postup.
Občas se vyskytne nepřesnost (v Malčině není Polední, ale Poradní dóm, Čeněk Chromý se neudusil oxidem uhličitým nešťastou náhodou ve Zbrašovských aragonitových jeskyních při výzkumu, ale vzal si tu život dobrovolně).
O době, ve které knížka vznikla, svědčí autorova věta, kterou sem musel evidentně “zcela dobrovolně vložit: “Teprve rok 1945 dík svržení vykořisťovatelských tříd a nastolení lidově demokratického zřízení znamenal u nás definitivní konec nezaměstnanosti, a tím i bydlení člověka v jeskyních.

Autoři knihy

Josef Rubín
česká, 1926 - 2021
František Skřivánek
česká, 1933 - 2023