Československu věrni zůstali: životopisné rozhovory s německými antifašisty
kolektiv autorů
Úvodní stať editorů je věnována postavení německé menšiny v předválečném Československu, situaci v Sudetech v době velké hospodářské krize a růstu vlivu nacionalistických politických proudů (SdP). Popisuje činnost odbojových skupin po odtržení pohraničních území i po okupaci země, službu německých antifašistů v rámci spojeneneckých armádních svazů, činnost exilové politické reprezentace i složité postavení "českých Němců" po válce. Následují zajímavé a působivé výpovědi deseti německých antifašistů Rozhovory s účastníky protifašistického odboje z řad Němců narozených v českých zemích - na území bývalé ČSR. Válečné i poválečné osudy aktivních odpůrců nacismu v Sudetech, v protektorátu i zahraničním exilu... celý text
Přidat komentář
Kniha složena z rozhovorů s antifašisty z řad sudetských Němců. Některé samozřejmě o něco více zajímavější než jiné. Ráda bych vyzvedla především rozhovory s Hertou Sedláčkovou (příběh také v televizním magazínu Neznámí hrdinové), Doris Donovalovou a Johannou El-Kalak-Haugwitzovou. Každý z těchto lidí měl jiné zázemí, rodinné poměry, a přesto všichni byli spojeni jedním osudem - vystěhováním do Německa.
Škoda, že i antifašisté, kteří byli v období druhé světové války za své politické a náboženské postoje vězněni v KT nebo věznicích gestapa, museli odejít do Německa ve společnosti nacistů či straníků NSDAP.
Nesmíme se přestat ptát našich praprarodičů a prarodičů na jejich minulost, a všechno co prožili - jen tak nezapomene a doufejme, že se i poučíme.