Český etymologický slovník
Jiří Rejzek
Nové, upravené a rozšířené vydání českého etymologického slovníku pro širší veřejnost. Pro toto nové vydání byla přidána nová hesla, některá hesla byla zásadně změněna, přibližně 1000 hesel bylo upraveno. Nově se v heslech uvádí století prvního zjištěného výskytu slova v češtině. Indoevropské kořeny jsou rekonstruovány v laryngální podobě, tedy na základě dnes všeobecně uznávané laryngální teorie. Nejnovější etymologický slovník českého jazyka přináší více než 11 000 základních hesel zaměřených jak na běžnou slovní zásobu, tak na slova nově přejatá i nespisovná, přibližně 21 000 odvozených slov a téměř 64 000 odkazů na slova jiných jazyků, přehled nejdůležitějších hláskových změn od indoevropského prajazyka až k češtině a příbuzenskou klasifikaci jazyků celého světa. Slovník je určen filologům, lexikografům, historikům, archivářům a také překladatelům, novinářům, pedagogům, studentům a dalším kulturním pracovníkům i všem zájemcům z řad široké veřejnosti.... celý text
Přidat komentář
Etymologické slovníky miluju! Vždycky mě zajímalo, jak to které slovo vzniklo, a to nejen v češtině.
Jen by člověk potřeboval každé dva roky nové vydání, jak se v jazyce objevují nová slova :-)
Celoživotní zábava:)) Frustrovat se odmítám nechat :)) nestíhám, užívám si. Jsem jako Radůza "občasný čtenář slovníkový" pro zábavu i poučení . . .
Tak už ji zase držím v ruce. Tu podivuhodnou knihu, která časem nutně dokonverguje na jednu z nejšikovnějších, nejlépe dostupných pozic ve vaší knihovně.
Zdroj neustálých frustrací. Než stihnu najít to správné heslo, projdu jich náhodně tolik, že zapomenu, co jsem vlastně chtěla.
(Dnes jsem to ale zvládla - "líčit".)
Štítky knihy
etymologie etymologické slovníky
Autorovy další knížky
2012 | Český etymologický slovník |
2017 | O jazyce bez hranic |
2009 | Lidová etymologie v češtině |
2021 | Zrození češtiny: Jazyková situace a jazykový vývoj v českých zemích mezi 6. a 11. stoletím |
při listování slovníkem vždycky vzpomínám na Rejzkovy nezapomenutelné přednášky z praslovanštiny na FFUK