Cesta běžce - Pohled do bájného světa japonských běžců
Adharanand Finn
Vítejte v Japonsku, zemi běhu zaslíbené, kde je největší sportovní událostí roku vytrvalecká štafeta, kde si firmy drží vlastní běžecké týmy a platí sportovcům jako zaměstnancům, kde maratonští mniši uběhnou tisíc maratonů za tisíc dní, aby dosáhli osvícení. Adharanand Finn, autor oceňované knihy Běhání s Keňany, se s rodinou odstěhoval do Japonska, aby přišel na kloub tomu, jak funguje zdejší běžecká kultura, produkující každý rok nevídané množství špičkových vytrvalců. Finn v Japonsku pozoroval týmovou spolupráci a tvrdou dřinu, které místní běžce vyzdvihují na světovou úroveň a zároveň je brzdí, poznával japonský přístup ke sportu a k životu, potkával atlety a trenéry, kteří se systému vymykají, a v neposlední řadě se dozvěděl hodně o sobě a své krizi běžeckého středního věku. Fascinující čtení pro každého, koho zajímá, proč běháme a jak se běhá jinde ve světě.... celý text
Literatura naučná Sport
Vydáno: 2017 , Mladá frontaOriginální název:
The Way of the Runner, 2017
více info...
Přidat komentář
Kniha se veze na vlně zájmu o běh, který probudila kniha Born to run, ale nemá ani zdaleka takové motivační grády. Pro mě, jako člověka zajímajícího se o běh a Japonsko, je to zajímavá sonda do světa japonských běžců, ale jinak je příběh půlročního hledání ekidenového týmu spíše nezáživný.
Čekala jsem mnohem více, jelikož jsem na jaře propadla běhání, ale... Přišlo mi to celé nějak odfláknuté. Člověk přijede do tak zajímavé země a setká se s tak zajímavými lidmi a nemá pomalu, co by napsal. Určitě mne k dalšímu čtení svých knih nenalákal.
Kniha se čte velmi dobře, bohužel je poměrně tenká, některé věci autor neustále opakuje, pokud se mu nedařilo při získávání informací, mohl se zaměřit trošku víc na historii běhání v Japonsku atd.
Chyběla mi jakákoliv fotografická příloha. Špatná to, ale kniha není.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2012 | Běhání s Keňany: Tajemství nejrychlejších běžců světa |
2017 | Cesta běžce - Pohled do bájného světa japonských běžců |
V pořadí druhá kniha od investigativního sportovního novináře A. Finna se mi líbila o něco více než jeho první Běhání s Keňany. Stále jsem však nepřišla na chuť jeho stylu psaní. Texty mi přijdou přehnaně popisné plné jmen, názvů, čísel, dějových odboček a knihou jsem se trochu prokousávala. Ale na druhou stranu je kniha zajímavou sondou do japonského života, kultury a myšlení odpovídající mé vlastní zkušenosti. Hodně jsem se těšila na část o běhajících mniších z hory Hiei jejich tisíc dnů trvající běžecké výzvě. Autorovi se sice podařilo dostat se až za jedním z nich, ale tématu věnoval nakonec jen pár stránek. Závěr knihy mě mile překvapil, příběh byl nad očekávání pěkně a logicky ukončen. Říkám si, že bych si nějaký ten štafetový závod měla zkusit taky zaběhnout :)