Cesta do Francie
Jules Verne
Román se odehrává v období Velké francouzská revoluce. Vypravěčem je Natalis Delpierre, kapitán francouzské armády, který popisuje průběh své návštěvy v Prusku v létě roku 1792. Delpierre jel do Pruska navštívit svou sestru Irmu, která tam pracovala u Madam Kellerové a jejího syna Jeana Kellera. Během Delpierrovy návštěvy však vypukne po sesazení francouzského krále Ludvíka XVI. a vyhlášení republiky mezi oběma zeměmi válka. Po zahájení bojů je Jean Keller přinucen vstoupit do pruské armády a sloužit tam pod mužem, který je jeho sokem v lásce k Martě de Lauranay a se kterým měl naplánováno utkat se v souboji. Marta, její otec, Irma i Natalis jsou přinuceni opustit Prusko. Madam Kellerová, která miluje svého syna, jej následuje všude, kde je jeho jednotka umístěna. Po nějaké době musí ale Jean dezertovat, protože udeřil svého soka v lásce (a zároveň svého nadřízeného důstojníka) a uprchnout se svou matkou rovněž do Francie.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1996 , NávratOriginální název:
Le chemin de France, 1887
více info...
Přidat komentář
Když Německo vyhlásí válku Francii, nezbývá Kellerovým, de Luaranayovým a sourozencům Delpierrovým než se sebrat a vrátit se urychleně zpátky do vlasti. Samozřejmě se to neobejde bez množství komplikací, ať už souvisejí se samotným válečným stavem nebo jen se odmítnutým nápadníkem, který se chce pomstít za svou pohanu. Verne zase jednou cestuje prstem po mapě, i když v tomto případě se výjimečně nejedná o putování napříč světem, ale jen z jednoho sousedního státu do druhého. Možná proto se více spolehl na dramatickou linku a podařilo se mu, alespoň do jisté míry svou výpravu natlakovat na nějaký ten kilopascal nad běžný průměr. Vlastivědná vyznání nahradily přehledy vojenských přesunů a válečných taktických manévrů. Na výplatní listině tentokráte není ani žádná vyšinutá postava, i když u Franze von Grawerta je to hodně na vážkách. Cesta do Francie je z těch kratších Vernových prací, které lze slupnout jako jednohubku: příjemná na patře, ale později po ní nezůstane žádná stopa.
Děj knihy je vhodně zasazen na pozadí historických událostí, které autor popisuje ve vhodné míře, takže zaujmou, ale nezahltí. Samotný příběh má dobrou zápletku a nepostrádá napětí.
Autorovy další knížky
1937 | Dvacet tisíc mil pod mořem |
1965 | Cesta do středu Země |
1985 | Dva roky prázdnin |
1963 | Pět neděl v balónu |
1963 | Cesta kolem světa za osmdesát dní |
Jedním slovem klasika.