Cesta do modrého
Martina Brousilová
V říjnu roku 1941 je z Prahy postupně vypraveno pět transportů židovských občanů do polského židovského ghetta v Lodži. V druhém transportu odjíždí i 11letý František se svou rodinou. Co čeká rodinu v novém bydlišti ? Jak zvládnou těžké podmínky v ghettu? Příběh inspirováný autentickými vzpomínkami, dnes již 85letého Františka…... celý text
Přidat komentář
Jelikož jsem na toto téma přečetla spoustu knih, tak z příběhu nejsem moc odvazana.
Je to spíš takové rychlé shrnutí.
Každopádně knihu jsem doporučila dceři, která ješte načteno nemá a toto téma ji láká.
Půvabná knížka, už samotným zpracováním. Příběh, který se rozeběhnul po jejích stránkách, se mi vryl do paměti a já budu navždy na pana Františka vzpomínat. Na jeho odvahu, čest a věrnost rodinné tradici. Moc děkuji :)
Měla jsem čest poznat Františka na besedě v Teplicích a slyšet osud jeho rodiny během 2.SV přímo od něj.Jsem velice ráda,že si jej nyní čtenáři mohou přečíst v knižní podobě.Osudy Františka a jeho rodiny jsou zlomkem osudů Židů za 2.SV. Poklidné dětství se rázem mění v něco nepředstavitelného-omezování,rasové zákony,pobyt v lodžském ghettu a poté v Osvětimi,kde je již František sám-bez rodičů a bez svého bratra...Kniha je velice čtivě napsána,čte se "jedním dechem".Při čtení si představuji Františka a jeho vyprávění,za což autorce Martině patří velké díky.Přeživších ubývá,ale jejich příběhy,na které nesmíme zapomenout,jsou naší součástí i právě díky takovým autorům,mezi něž patří Martina Brousilová.Děkuji
Tuto knížečku jsem četla před pár lety, když vyšla poprvé. Autorku znám a vím jak ji záleželo, aby se příběh milovaného Františka nezapomněl. Možná to má nějaké chybičky, ale těch jsem si já nevšimla. Důležité pro mě je, bylo a bude, že příběh Františka žije dál a že se Martinka odhodlala a sepsala jako laik jeho příběh. Františka jsem bohužel nezažila, ale z vyprávění vím jak úžasný a silný člověk byl a díky autorce žije dál. V našich srdcích. Marti piš dál!!!
Autorka, jak sama o sobě řekla, je obyčejná žena, která chtěla, aby Františkův příběh nebyl zapomenut. Obětovala tomu velké úsilí a za to si zaslouží i velký obdiv. Knih na toto téma čtu dnes již míň a míň, protože jako matku mě osudy dětí a rozervaných rodin ještě více nyní zasahují. František byl krásné usměvavé dítě a je mi těžko z toho, kolik bolesti si musel prožít. Útlá knížečka s krásným názvem, která se snadno přečte. Nesedí číslování k fotkám a poznámkám na konci knihy, pár zbloudilých chybiček… no a co, pan František žije dál, a to je hlavní.
Jsem moc rada, ze autorka zaznamenala pribeh pana Frantiska. Doufam, ze bude jeste i nejake dalsi vydani, ktere projde dalsi korekturou, protoze jsem zaznamenala celkem dost chyb a ruznych jinych problemu, ale jsem rada, ze jsem mela moznost si knihu precist.
Děkuji paní autorce za zpracování příběhu pana Františka. Bylo to velmi zajímavé čtení, které bych doporučila širší veřejnosti.
Štítky knihy
Židé druhá světová válka (1939–1945) perzekuce holokaust, holocaust Lodž lodžské ghetto
Kniha nepřináší nic nového, ale není špatná.