Cesta do stredu Zeme
Jules Verne
Popis knihy zde zatím bohužel není...
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1972 , Mladé letáOriginální název:
Voyage au centre de la Terre, 1864
více info...
Přidat komentář
První seznámení s příběhem u mne spadá do 90.let, kdy jsem jako dítě přičmuchl ke knižnímu komiksu, který vyšel pod španělskou taktovkou roku 1991 (a stále zdobí mou knihovničku, heč).
Před lety jsem zhlédl i barevnou zfilmovanou verzi z roku 1959, která získala několik nominací na Oskara a i dnes má snímek něco do sebe. Před čtením knihy jsem si při žehlení (ne, kecám) ještě pustil vlažný celuloid z roku 2008, kde má hlavní roli Brendan Fraser, abych mohl knihomolsky uzavřít kruh. V průběhu čtiva se dá pomalé tempo na povrchu Země odpustit, jelikož pod povrchem se budou dít jó věci.
"Slovo jeskyně není snad vhodné k označení tohoto nesmírného prostoru. Ale slova lidského jazyka nestáčí tomu, kdo se odváží do zemských hlubin!"
Cesta do středu Země je kniha, s jejímž úryvkem jsem se setkala poprvé na základní škole. Tento úryvek mne natolik nadchl, že jsem si dílo musela od pana učitele vypůjčit a dočíst doma!
Měla jsem jako dítě nádhernou fantazii a tak jsem knihu opravdu prožila a byla jsem ohromena světem, který autor vykreslil, cestou hlavních hrdinů průřezem planety Země, a tím, co tam objevili.
Dnes to byla příjemná nostalgie, ačkoliv jsem si, jako u řady jiných knih, povzdechla nad tím, kam se ta fanatazie člověku ztratila.
Jsem ale moc ráda, že jsem se ke knize vrátila, myslím, že i dnes nabízí dobrodružný příběh velké kvality.
Profesor Liddenbrock měl velké štěstí, že svou výpravu podnikl předtím, než Prusko obsadilo v 70.letech 19. století Paříž. Takto ho Verne vykreslil jako sice prudkého, ale v podstatě morálního a správného gentlemana. Nepochybuji o tom, že o 10 let později by už tento Němec starý pergamen nenašel, a pokud ano, bídně by v podzemí zahynul. Jinak se mi moc líbí, jak je příroda ve Vernerových dílech přívětivá. Zatímco v realitě všude zuří boj o život a fyzikální zákony se s nikým nemažou, ve vernerovkách kometa snese lidi na zem tak měkce a bezpečně, že by v Hjůstnu všichni zaměstnanci žárlivostí roztrhali svoje pracovní NASA průkazy, obrovský tlak v hlubinách nerozmačká Nautilus a tady hlavní hrdinové prosviští žhavou lávou ve vulkánu a nic se jim nestane, divže jim matka příroda ještě nesbalila špekáčky na cestu, aby si je na lávě opekli.
Díky. Ctenarske výzvě sem sahnul na knihu mého dectvi od aurora Jules verne o dobrodružné cestě do středu země i po těch letech kniha neztratila svůj půvab a navnadilo po letech znova přečíst nějakou knihu od Julese verna autora mého dectvi.
Návrat do mých mladých let. Na svou dobu neskutečný příběh, který ale dokáže pořád pekelně bavit a je jedno kolik vám je...
Ve své době sci fi příběh, ze kterého se sice ono sci-fi již trochu vytratilo, nicméně zůstává neskutečně čtivá,dobrodružná a zábavná kniha. První třetina knihy ještě není nikterak fantastická a popisuje cestu k islandské sopce. Přestože tahle část knihy je spíše cestopisem, než čím jiným, bavila mě.
Děj nabere na obrátkách ve druhé třetině knihy a drží velmi dobré tempo až do konce. Jedinými mírně hluššími místy jsou pasáže popisující geologické složení toho či onoho. Přestože je na první pohled zcela jasné, že jde o naprostou fantazii, dokáže autor podat všechny události cesty velmi dramaticky a poutavě. Při čtení se mi stávalo, že jsem se nemohl odtrhnout a docházelo k situaci "ještě jednu kapitolu".
Velmi mě překvapilo, kolik faktických informací v knize je vzhledem k datu jejímu napsání. Celkově jsem byl mile překvapen a má očekávání byla překonána. Mohu jen litovat, že jsem knihu nečetl o nějakých 20 let dříve, kdy by mé dobrodružné dětské já bylo nejspíše zcela konsternováno. Nicméně i jako dospělý čtenář jsem si tuhle Verneovku neskutečně užil.
Tuhle knihu jsem měl v dětství rád, trochu připomínala starý český film Cesta do pravěku, který byl na svoji dobu a z dětského pohledu ohromný. Ve stáří poslechnuto jako audio kniha, při sestupu do podzemí na Islandu jsem si vzpomněl na bájnou říši Agartha :-), potěšilo že pan Verne už tehdy když knihu psal věděl, že nejhlubší důl je v Čechách v Příbrami, jak poznamená profesor a sdělí Alexovi, jsme hlouběji než je hloubka tohoto dolu. Při pití vody, padne padne poznámka , že je železitá jako v Teplicích :-), byl Verne v lázních Teplice v Čechách ?? Stářím mění člověk pohled na knihu a všímá si jiných věcí. V městské knihovně mají audio verneovek více, opět nějakou poslechnu je to příjemné odreagování a vzpomínání na mládí.
Záhada starého rukopisu!
Viete, čo môžete zažiť, ak si kúpite staručkú knihu a v nej nájdete zašifrovaný pergamen písaný runovým písmom? Všetko to začalo v nedeľu, 24. mája 1863, v nemeckom Hamburgu...
Spolu s profesorom Ottom Lidenbrockom, jeho synovcom Axelom a ich sprievodcom Hansom som sa vrátil do mladých liet a vydal na dobrodružnú cestu, tentokrát do stredu Zeme. A Jules Verne mi ju patrične okorenil sympatickými hrdinami, statočnosťou, priateľstvom, odvahou, strhujúcim dejom, napätím i záhadami podzemnej ríše...
Písalo sa 19. storočie a fantázia francúzskeho autora akoby nemala hraníc. Ja som si to užil naplno a som veľmi rád, že po dlhých rokoch som sa k príbehu opäť vrátil.
Na jednu stranu jsem měla pocit, že čtu pohádku, na straně druhé používá autor velmi bohatý slovník, a tak jsem se nedokázala cítit ani trochu dětsky. Četla jsem výtisk z r.1965 a ty zažloutlé, ale pevné stránky tomu dodávaly taky svoje zvláštní kouzlo.
Moje první (a určitě ne poslední) kniha od Julese Verna a jsem nadmíru spokojený. Viděl jsem sice film což mi trochu pokazilo napětí, jak by se děj mohl odehrávat, ale i tak to bylo fajn.
Líbily se mi krátké kapitoly a dobře popsané situace, díky kterým jsem se ocitl vedle dobrodruhů na cestě do středu země. 73%
Klasická Verneovka. Krásný popisný jazyk se krásně proplétá s dobrodružným dějem. Vyloženě jsem si užívala popis prostředí, kterým badatelé cestovali. Kniha, kterou jsem si užila.
Knížka popisuje cestu vedoucí do středu Země. Vystupuje tam profesor Otto Liddenbrock který je vášniví sběratel minerálů a o půdě a zemi toho hodně ví. Má synovce Axela s kterým se rozhodne vydat do středu Země. K ním se přidá i průvodce Hans. Ve středu Země se dějí jiné věci najdou podzemní moře a také jevy o kterých mnoho vědců pochybují. Knížka je hezky sepsána jsou tam popsané každé maličkosti. Knížku bych doporučila lidem kteří mají rádi dobrodružství.
Dobrodružná akniha určena i pro malé děti se mi velmi líbila. Děj vypráví 16-tiletý Axel roku 1863. Profesor Lidenbrock objeví zašifrovaný dokument islandského alchymisty ze 16. století Arneho Saknussemma v němž tvrdí, že sestoupil do středu Země. Profesor zahájí výpravu na Island a provází nás cestou do středu Země. Skutečně jsem měla pocit, jako bych byla přímým účsastníkem výpravy, která byla místy velmi nebezpečná, zda-li splnila očekávání nebudu prozrazovat.
Krásný dobrodružný příběh tří cestovatelů do středu země. I když úplně do středu se nedostanou, tak se mi knížka četla krásně a byl jsem vždy zvědavý, co se stane v dalším dílu. Prostě nesmrtelný Jules Verne.
Mě ta kniha bavila jako kluka, a pak mě bavila i při přečtení v dospělosti. Jedna z nejzajímavějších Verneovek od začátku do konce. A rozhodně nesdílím názor, že by začátek nebyl zajímavý.
Bohužel obrovské zklamání! Prvních 140 stran bylo o ničem, fakt nuda. Pak trochu akce, a potom zase úpadek. Pro mě jednoznačně nejhorší verneovka, co jsem zatím přečetla...
Po knize jsem dlouho pokukovala, protože její myšlenka a cestování do středu země, bylo využito v několika filmech, takže jsem si chtěla přečíst originál. A za mne teda super. Bavilo mne to a děj svižně utíkal. A do toho ty krásné ilustrace, které celému zážitku dodali šmrnc. Autor to prostě uměl napsat :)
Štítky knihy
Island zfilmováno šifry sopky dobrodružství kryptografie, šifrování výzkum výpravy a expedice rozhlasové zpracování vykopávky, terénní výzkum výzbroj výzkumné studie
Autorovy další knížky
1937 | Dvacet tisíc mil pod mořem |
1965 | Cesta do středu Země |
1985 | Dva roky prázdnin |
1963 | Pět neděl v balónu |
1963 | Cesta kolem světa za osmdesát dní |
Další kniha od autora, která tentokrát překonává všechny ostatní. Za mě zatím nejlepší (četl jsem Ocelové město, Vynález zkázy, Cesta kolem světa a Pět neděl v baloně). Poprvé mi přišlo, že si autor dal záležet s vytvořením charakteru postav, takže jsem si hlavní postavu mohl dokonce i oblíbit. Příběh je svižný i zajímavý. Určitě bych od autora doporučil právě tuto knihu...