Cesta k posvátným místům Tibetu
Gonbožab Cebekovič Cybikov
Tibet vždy představoval neznámou a tajemstvím opředenou zemi, která skrývá svá tajemství za hradbou nepřístupných hor. Povědomí o jeho existenci se do Evropy dostalo až ve středověku, ale živé svědectví o této zemi s její tradiční kulturou, náboženstvím a zvyky bylo podáno až koncem 19. století. Jedním z nich je i cestopisný příběh mladého ruského etnografa, jenž navštívil Tibet na přelomu 19. a 20. věku. Ve své knize líčí těžkou, dobrodružnou cestu do této země a její pamětihodnosti a samozřejmě si všímá zdejších zvyků, náboženství a jeho hierarchie i životního stylu zdejších lidí. Zvláštní pozornost věnuje tibetskému středobodu Lhase. Je to vlastně poslední svědectví o starém Tibetu, který právě vstupoval do své méně šťastné periody.... celý text
Literatura faktu Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2001 , ArgoOriginální název:
Buddist palomnik u svjatyň Tibeta, 1919
více info...
Přidat komentář
Pěkný cestopis, sice se kvůli spoustě faktografických informací nečte snadno, ale pro zájemce o Tibet lze určitě doporučit.
Bohužel stejně jako v cestopisu od Gabeta a Huca z téže edice chybí v knize mapa s vyznačenou trasou Cybikovova putování, což znesnadňuje četbu.