Cesta kocourka Chloupka
Jondžu Čche
Kdo se bojí, nesmí do lesa. Ale není to škoda? Jedné bezesné noci zahlédne kocourek Chloupek za oknem zářící světýlko, které se na něho usmívá a láká ho ven. Ven do temného lesa? Vždyť tam žije strašlivý medvěd! Nebo to aspoň všichni říkají. Chloupek se však nenechá odradit. Ne že by se nebál, ale touha najít to zářící světýlko je větší. Na své cestě potkává jednoho obyvatele lesa za druhým a všechno jsou to zábavná a přínosná setkání. Naučí se díky nim balit na cesty, pomáhat druhým, spolupracovat, být slušný a společenský… Na jednom se ale všichni ti různorodí tvorové shodnou: je třeba dát si pozor na medvěda. Když čelíme novým výzvám, často reagujeme strachem. Strach je užitečná emoce, ale někdy může být paralyzující, zvlášť když se zakládá pouze na fámách. Kocourek Chloupek svou zvídavostí motivuje děti k tomu, aby se nebály nových setkání a zbytečně se neochuzovaly o radostné zážitky. Jemně kolorované perokresby v sobě nezapřou asijský původ a autorčin vytříbený smysl pro estetiku. V mnohém však připomínají i srdeční tituly našeho dětství. Je to zkrátka radostné knižní setkání.... celý text
Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: 2024 , HostOriginální název:
모 이야기, 2023
více info...
Přidat komentář
(SPOILER) Knížka čtená dceři. V knihovně mě zaujala malým formátem a ilustracemi, které knize dominují a za mě jsou velice povedené, líbily se nám oběma. Myslím, že to bylo naše první knižní setkání s asijskou autorkou. Příběh je jednoduchý. Kocourek Chloupek se vydává hledat světýlko, které jednou v noci zahlédl, a u toho se setkává s dalšími živočichy, kteří se stávají jeho přáteli, s něčím mu pomohou, poradí či ho něco naučí. Všichni ho varují před příšerným medvědem, kterému je lepší se vyhnout. Chloupek se s ním nakonec v lese přeci jen potká, ale setkání dopadne úplně jinak než si představoval. Právě onen „strašlivý medvěd“ se mi moc líbil, i jeho tvořivost – kabát, deštník a deka z listí. Bylo zde ukázáno, že je lepší někoho sám poznat, udělat si na něj vlastní názor a nedat na řeči ostatních („Když něco dobře neznáme, bojíme se toho.“). Nejvíce se mi líbila část, kdy se Chloupek setkal s mývalem, šel s ním do jeho hostince a uvařili spolu specialitu – polévku. Na konci je část „a co se stalo pak“, která obsahuje jen ilustrace a čtenář tak může příběh dovyprávět podle vlastní fantazie, nechybí ani mapa Tmavomodrého lesa, kterou nakreslil soví dědeček ze Zeleného stromu. Za mě povedené a milé čtení, doporučuji.
Fajn knížka. Ale že bych z ní byla nadšená, to říct nemůžu. Asi jsem měla velká očekávání. Ilustrace byly celkem hezké, ale také jsem si je nějak extra neužívala. Bambulku knížka taktéž moc nechytla. Ale líbila se mi ta napůl skrytá ponaučení, jejich laskavé podání.
Miluju koncept dětských knih... šikovné ilustrátory a roztomilý edukativní příběh k tomu. A komu by nebylo hej, ve světě zvířátek? Vnitřní dítě se tetelí radostí...
Hlavní postavou je kocourek Chloupek, který bydlí se svou rodinou v dutině pokrouceného dubu. Jedné noci vidí světýlko a rozhodne se jít za ním. Opouští svoji rodinu a vydává se lesem, ve kterém potkává další zvířata (soví dědeček, veverka, myši aj.). Všichni ho varují před nebezpečným medvědem. Jestli se Chloupek s medvědem setká či nikoliv se už dočtete v této knize.
Jedná se o dětskou knihu, kterou jsem měl přečtenou za třičtvrtě hodiny. Autorka zároveň nakreslila ilustrace. Ilustrace jsou moc pěkné. Tuto knihu si určitě užijí také dospělí čtenáři. Z knihy si mohou vzít děti poučení.
V závěru knihy se nachází Mapa tmavomodrého lesa, kterou nakreslil soví dědeček ze zeleného stromu. :)
Roztomilý příběh o kocourkovi, který při každém setkání objeví nové věci, způsoby, zvyky. Velice milé.
Tohle bylo moc roztomilé. Plné lásky, porozumění .... pohladilo mi to nervy :) a Jako bonus je to úžasně krásně zpracované :)
Cesta o hledání, navazování přátelství a zbavování předsudků.
Láskyplné čtení... Po přečtení nějak nemohu a nechci sundat úsměv z obličeje, jako přilepený... Den pořádně nezačal a už je báječný :-)
Pohodové čtení pro společné chvíle s nejmenšími.