Cesta mou krajinou
Jan Strnad
Dvacet sedm zastavení na naučné turistické stezce, která prochází částí Českého ráje. Každá kapitola obsahuje obrazový i textový materiál, obsažený na panelech. Kromě toho kniha obsahuje úvod o etnografech J. a J. V. Scheybalových a o jejich domě v Jablonci nad Nisou, a závěr včetně mapy. Autor knihy je i autorem stezky samotné, kterou financoval a provozuje Jablonecké kulturní a informační centrum.... celý text
Cestopisy a místopisy Turistické průvodce
Vydáno: 2018 , Městská galerie My (Jablonec nad Nisou)Originální název:
Cesta mou krajinou. Naučná stezka Jany a Josefa V. Scheybalových, 2018
více info...
Přidat komentář
Až někdy přijedete do Českého ráje a do Pojizeří, můžete si užít tři stezky. Jedna je Zlatá stezka Českého ráje, která vede skrz (119 km) a je tradiční, ještě meziválečná. A druhé dvě vznikly po roce 1989 – první je Naučná stezka Josefa Pekaře, která vede od Dlaskova statku u Turnova, pokračuje přes Malý Rohozec, kde se narodil a vede do Jenišovic (má 4 km), a Josef Pekař byl komunisty nechtěný. Přitom jeho Kniha o kosti je skvělá, a patří tedy do Českého ráje. A třetí je roztomilá Naučná stezka Jany a Josefa V. Scheybalových. Vede z bývalé fary v Jablonci nad Nisou (což byl jejich dům) do Dobré Vody, do Rychnova, do Pelíkovic, na rozhlednu Kopanina, do Pulečného, a pak je možné pokračovat na hrad Frýdštejn, do Ondříkovic a přes půvabné Vazovecké údolí do Dolánek u Turnova.
Autorem této stezky je Jan Strnad. Celá stezka je vedena oblíbenou trasou obou manželů – skvělých místních etnografů a kreslířů, všechna zastavení jsou jimi ilustrována, a samozřejmě jsou plná dalších doplňujících informací a ilustračního doprovodu. A tato všechna zastavení přináší zde recenzovaná kniha.
Fascinující je na ní už jen podlouhlý formát, který nás vede k cestě širokoúhlou krajinou plnou výhledů. Lahůdka! A pro českorajské milovníky téměř fetiš.