Cesta na Měsíc / Cesta do Sluneční říše
Savinien de Cyrano de Bergerac
Dva utopické cestopisy, v nichž poznáváme autora nejen jako vtipného vypravěče a satirika, ale i jako velmi vzdělaného člověka, který ovládal nejpokrokovější znalosti své doby. Svěží a pestré vyprávění o cestě na Měsíc (1655), stejně jako nedokončená "Cesta do Sluneční říše" (1662) poskytly Cyranovi jednak možnost, jak názorně a přitom zábavně demonstrovat objevy a dohady kosmologie v 17. stol. a jednak – a to bylo jeho hlavním – jak zesměšňovat biblické a křesťanské představy o geocentrickém vesmíru. Kromě toho v rámci obou hvězdných světů mohl Cyrano i satiricky útočit na svou současnou společnost.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1959 , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a uměníOriginální název:
Histoire comique des États et Empires de la Lune / Histoire comique des États et Empires du Soleil
více info...
Přidat komentář
S jménem Cyrano jsem se samozřejmě setkal už v dětství u Nezvala, resp. Rostanda. Jako milovník sci-fi jsem ovšem nemohl pominout díla napsaná přímo Cyranem. A nezbývá než svůj klobouk s úctou odhoditi v dál...
Science fiction není jen moderní záležitost! Do Měsíce se cestuje už dávno! Tato kniha je jedna z mnoha veselých fantazií, které dokazují, že lidé se zase tolik nemění a že noční nebe v nás vyvolává stále tentýž úžas.
Moc hezká kniha. Cyrano zde píše nejen svůj snový příběh o cestě a pobytu na měsíci a na slunci, nýbrž jej
prokládá filosofickými úvahami v nichž popisuje jak funguje náš svět.
Je velice poučné přečíst si jaké představy měli filosofové před zhruba 350ti lety. V některých ohledech
se naprosto rozcházeli s nynějšími představami vědců , ovšem některé pasáže by se klidně mohly použít
k vysvětlení jevů i v dnešní době. Opravdu zábavné čtení.
Pro většinu lidí je Cyrano jenom ten snílek vrhající kloboukem v nejmenované divadelní hře.. přitom to byl výborný filosof a spisovatel science fiction !
Po Lukiánových Pravdivých příbězích jsem si dal menší odstup, ale nakonec jsem se pustil do dalšího díla, které by se dalo označit za předmoderní sci-fi. Jak už to u takovýchto cestopisů bývá, autor je sám vypravěčem a vydává se na ve dvou příbězích do vesmíru. Na Měsíci se dozvídá, že je to vlastně biblický Ráj a Adam utekl na Zemi, kde se stal vlastně Prométheem. Cyrano s křesťanskými prvky pracuje opravdu zajímavě, ale bohužel dochází ve druhé a nedokončené části k poklesu kvality. Pořád je to ale zajímavé dílo, které dokresluje představu minulých generací o fungování vesmíru.