Cesta na Praděd: Cestopis z konce 19. století
Jan Havelka
Unikátním dokladem o tom, kolik úsilí stálo takové dobytí Pradědu turisty v 19. století, je text Jana Havelky, který dobývání Pradědu popsal v knize Cesty po Moravě, vydané v roce 1883. Líčení dobrodružné výpravy skupiny středoškolských profesorů z Olomouce a jejich žáků si nic nezadá s popisem současné expedice do hodně vzdálených krajin. K textu a reáliím doby patří i původní český jazyk, proto cestopis uvádíme v originálním znění. Jak tomu bylo v dřív? Co všechno museli absolvovat poutníci, kteří se rozhodli nejvyšší moravskou horu Praděd dobýt někdy před 150 lety? Na to určitě odpoví tento poutavě napsaný cestopis.... celý text
Přidat komentář
Neuvěřitelné! Dobývání našeho kopce, jako nějaké velehory. Je neuvěřitelné, jaké dobrodružství to bylo ještě před sto lety. A pochybnosti o tom, jestli přepsat jazyk, byly liché, básnické obraty znějí i dnes krásně.
Nádherný cestopis, po kterém jsem sama na Praděd cestu absolvovala. Je fascinující, kolik se toho změnila, ale vrchol hory zůstal stejný, takový, jak ho popsal autor.
Kniha byla hezká, ale psána ve staré podobě jazyka a tak bylo pro mě těžké textu porozumnět.
Je těžké tento spisek hodnotit, protože už se jedná spíše o kuriozitu. K dobru jí budiž ještě připsáno, že se dostala do dobrých rukou a editoři ji velmi vkusně vypravili do světa. Nepochybně má svůj půvab a potěší zejména milovníky starých časů, starší české literatury a češtiny obecně. Takže já jako příznivec starší české literatury a češtiny obecně jsem potěšen.
Fajn knížka, je zajímavé jak ta ,,turistika" tenkrát byla jiná. Díky tomu mnoho věcí vyznívá vtipně, ale zároveň vás to nutí přemýšlet. Knížka byla ponechána bez úpravy textu, a ač jsem se toho nejdříve obával, brzy jsem si na to zvykl, a místy to bylo skoro jako číst poezii. Knížka je navíc bohatě ilustrována.
Autorovy další knížky
2018 | Cesta na Praděd: Cestopis z konce 19. století |
2002 | Kytice severomoravských pověstí |
1883 | Cesty po Moravě. Díl I. |
To je pecka! Výprava za humna a jakoby do Himalájí. A ten jazyk! Skvost.