Cesta za svobodou
Feven Abreha Tekle , Raffaele Masto
- strastiplné putování ženy, která se rozhodla vzít osud do svých rukou. Chatrné rybářské bárky, staré obchodní lodě či obyčejné nafukovací čluny - každý den směřují nejrůznější plavidla přeplněná uprchlíky k nejjižnější části Apeninského poloostrova či k sicilským břehům. Čas od času se o některých z nich objeví zmínka na titulní stránce deníků, jindy jejich příjezd přejdou média i veřejnost mlčením, mnohé z lodí ztroskotají a potopí se i s lidmi. Feven, mladá eritrejská žena, se rovněž rozhodla podstoupit nesmírně obtížné putování a překonat tisíce nástrah. V touze uniknout ponižování a násilí, opustit nelidský režim, který vládne v Eritreji, a najít lepší budoucnost uprchne ze své vlasti a vydává se napříč Afrikou, aby se dostala do země zaslíbené. Na cestě musí podniknout vražedný přechod pouští, strpět perzekuci islámských zákonů v Súdánu, podrobit se otrockým podmínkám v Libyi a přečkat nesnesitelné strádání na moři. Tím však její utrpení nekončí.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2006 , Ikar (ČR)Originální název:
Libera, 2004
více info...
Přidat komentář
Za svůj život potkáme bezpočet osob a častokrát nevíme jakou měli minulost, čím si prošli a jak se jim daří. Příběh mladé ženy pod pseudonymem Feven A. Tekle je plný zvratů, dobrodružství, nadějí a především velkého odhodlání. Vzepřela se osudu žít ve své zemi, Eritreji protože nechtěla se podílet na nesmyslné válce, kterou její země vedla proti Etiopii. Protože po dosažení plnoletosti a ukončení školy musela narukovat, utekla s kamarádkou Sárou do hl. města Etiopie, Addis Abeby. Po roce se vrátila zpátky a byla nucena absolvovat půl roční tvrdý vojenský výcvik v Sawě, z armádního tábora v Asebu se ji podařilo na zfalšovanou propustku odejít a díky penězům od rodiny, bratra a různých úskalí se dostala až do Itálie, kde pracuje jako pokojská. Během svého putování poznala mnoho lidí, především přítele Tesfala, který vzal část její viny na sebe a tím ji ušetřil velkého trestu za to, že spala blízko mužů. Zákony muslimů v Sudánu jsou pro ženy přísné, jedná-li se o možné cizoložství. Přesto ji vykonovatel rozsudku zasadil 20 ran bičem. Její odhodlání žít lepším životem a nebýt spoutaná je obdivuhodné.
Feven A. Tekla spolu s Raffaelem Masto, kteří jsou autoři knihy si zasluhují velké poděkování, mnoha lidem otevřou oči. Protože pochopíme proč lidé utíkají ze své země a jaké máme štěstí, že žijeme v zemi, kde není diktatura a neválčí se.
poutavá knížka, při jejíž čtení si člověk uvědomí jaké má štěstí že žije tam kde žije.
V civilizovaném světě bez válek a nesmyslných nařízeních
Tato žena byla teda až moc odvážná