Cesta životem a přírodou
Ernest Thompson Seton
Životní cesta proslulého přírodovědce, malíře a spisovatele byla skutečně pozoruhodná. Z autobiografického Setonova vyprávění, vlastně jeho posledního a poměrně málo známého díla, vyzařuje velká životní síla a hluboká moudrost dlouhého života. Dominantou celé knihy je nadšená láska k živé přírodě. Formování Setonovy osobnosti sledujeme v autorových vzpomínkách od nejútlejšího dětství až do doby vyzrálého stáří.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 1977 , OrbisOriginální název:
Trail of an Artist-Naturalist, 1951
více info...
Přidat komentář
Vcelku zajímavá a čtivá kniha od zakladatele skautingu a woodcraftu pana E.T.Setona. Dozvíme se v ní hodně o prvních zhruba pětatřiceti letech jeho života. Takže není to až do stáří, jak jsem se dočetl v jednom z dolních komentářů. Autor v knize popisuje své dětství a mládí, přičemž popis končí zhruba kolem roku 1896 jeho svatbou. Pak už tam je jenom několik velmi letmých zmínek z doby pozdější, na přibližně posledních dvou stranách knihy. Je to čistě o jeho životě a poznávání přírody v tomto období, nejsou tam žádné podstatnější zmínky o skautu ani o woodcraftu, což mě docela zklamalo... Asi si o tom budu muset přečíst nějakou jinou publikaci. Howgh.
Skvelá vec.
Zacitujem: "Kdyz jsme opustili farmu v hlubokych lesich, pripadalo mi jako bych zanechal za sebou vsechen milovany svet divociny ... Pomalu jsem si vsak zacal uvedomovat velkou pravdu, ze to co mame radi je ulozeno v nasem nitru. Existuje skryty ale mocny vseovladajici zakon spriznenosti, ktery znaji ti, co tyto veci studuji. Clovek se zajmem o duchovni veci schledava veci odusevnelymi i v odpudivem prostredi. Clovek jehoz zalibou jsou kone, sejde sa urcite v nove spolecnosti s vyznavaci dostihu. Tak tomu bylo i u mne. Vsechny me touhy a usili speli k tomu, abych se zabyval divokymi tvory ve svete kolem sebe. Prichazeje z lesu do velkeho mesta Toronta vsechno jsem sice opoustel, ale duchovni sila a vule zpusobili, ze jsem divoke tvory nalezal i ve meste. Vstoupili do meho zivota zpusobem, ktory polekal ty, kteri byli jinak zalozeni. Kazdym rokem se mi dostalo nove prilezitosti a kazdym rokem prekvapivejsi dukazy onoho skryteho zakona: vyhledaval jsem a nachazel. Rikam si, jestli tento zakon neni take tvurci silou, protoze mi bratri, kteri zili se mnou ve stejnem dome takovato spojeni nenavazovali."
Nádherná kniha přírodovědce, malíře a spisovatele E. T. Setona. Autor popisuje svůj život od dětství až po stáří. Nejsou to jen suchopárné popisky a fakta, "Cesta životem a přírodou" je krásné a zajímavé vyprávění. Milovníci přírody knihu jistě ocení.
Autorovy další knížky
1973 | Rolf zálesák |
1970 | Kniha lesní moudrosti |
1990 | Dva divoši |
1974 | Král vlků |
1968 | Divoké děti lesů |
Autobiografické vyprávění o přestěhování Ernestovy rodiny do Kanady, kde si museli zvyknout na život uprostřed divoké přírody mne zaujalo. Ernest měl deset bratrů, nepočítám ty zemřelé sourozence. A nakonec ještě adoptovali jednu dívenku (maminka Ernesta vždy snila o holčičce).
Ernest vždy miloval přírodu a zvířata, neustále prováděl nějaká zkoumání a pokusy, které se někdy těm zkoumaným nepodařilo přežít. Jen mne trochu nudily některé podrobné popisy těchto pokusů.
Přístup rodičů k výchově byl poněkud svérázný, ale v té době určitě nebyl ojedinělý. Nejmarkantnější to bylo vidět třeba při častých soubojích dětí s agresivním beranem. Prostě jim bylo řečeno, že si s tím musí poradit samy, jinak nepřežijí. A vlastně je tato výchova zocelila (pokud přežily...)