Čeští cestovatelé a mořeplavci
Jiří Martínek , Miloslav Martínek
O putování a objevech světových cestovatelů bylo již napsáno mnoho knih. Edice OKO se proto zaměřila na cestovatele z českých luhů a hájů, kteří dosud byli poněkud opomíjeni. Představí ty nejvýznamnější z nich od desátého století až po současnost. Stručné životopisy doplňují kromě podobizen i mapy, sledující hlavní cesty českých cestovatelů, tabulka o prvních obyvatelích našich zemí v různých částech světa a nechybí ani osobní a místní rejstřík. Kniha vychází vstříc současným požadavkům propojování učebních předmětů (v tomto případě dějepisu a zeměpisu) a může být vhodným zpestřením probíraného učiva.... celý text
Přidat komentář
Velmi informativní, dobře napsaná a užitečná knížka v nejlepší tradici edice OKO (kterou kdovíproč přestal Albatros číslovat). Čechové mají věru být na co hrdí i v tak na první pohled pro nás netypické činnosti, jakou je cestovatelství a mořeplavectví. Dnešní cestovatelé jsou díky televizi, internetu atd. známí vzpomínám si, jak před lety u nás v obýváku moje maminka, lékařka, očkovala před cestou do Afriky Rudolfa Švaříčka, zatímco já se s ním bavil o The Waterboys, které oba milujeme ale o těch starších se toho mnoho neví, a přitom toho tolik vykonali! (A to je samozřejmě nutno ponechat stranou ty, o nichž zatím nic nevíme.) Namátkou: Václav Remedius Prutký, františkán, je vůbec prvním člověkem, který vstoupil do Snofrevovy severní pyramidy, o 80 let před v odborné literatuře udávaným Perringem; díky Fričovi a Náprstkovi má pražské Národní muzeum jako jedno z mála na světě kostru velryby, konkrétně plejtváka myšoka (který na souši vůbec a v praze zvláště jest tak vzácným hostem", jak se tehdy pěkně psalo); prvním zaznamenaným Čechem, který se vydal na moře, je svatý Vojtěch; a je dokonce možné, že norská expedice z let 1472-6, která se plavila do Grónska a pravděpodobně i do Ameriky, které se možná zúčastnil i Kolumbus, měla českého lodivoda!
Knížka vám taky báječně poslouží jako návod k tomu, jaké knihy shánět, pokud máte rádi staré cestopisy. Věřte mi, že stejně jako toto OKO za čtení rozhodně stojí.
Velmi zajímavá malá encyklopedie o lidech, o nichž často žel neví. Ačkoliv nejsem milovníkem zeměpisu, i pro mně to bylo zajímavé a poutavé čtení.
Drobné výtky patří pouze zavádějícímu názvu, jelikož mnozí, jimž se kniha věnuje byli evidentně cizinci, převážně Němci, o tom, že pod slovo Čech se všeobecně a nejen v této knize, schová i každý Moravan a Slezan, ani nemluvím.
Druhá drobná výtka patří slovu "který" v různých pádech. Toto slovo je použito tak často, až je to rušivé.
Každopádně celková kvalita obsahu převyšuje tyto nedostatky.