Cestovní stipendia
Jules Verne
Dílo, které autor vytvořil téměř na sklonku svého života, vypráví dramatický příběh skupiny osmi chlapců z jedné londýnské školy, kteří byli za odměnu vybráni na prázdnový výlet na lodi po ostrovech Velkých a Malých Antil. Výlet pro studenty uspořádala paní Seymourová, milionářka žijící osaměle na jednom z antilských ostrovů, v rámci své dobročinné činnosti. Návštěvou u ní měl také výlet skončit a každý student měl od ní ještě obdržet stipedium 700 liber šterlinků. Výprava pod vedením profesora latiny Pattersona se měla nalodit na loď Alert kapitána Paxtona v irském přístavu Queenstown (dnes Cobh) v Corkském zálivu. Díky propagaci celé akce v tisku se o lodi, která čekala na své cestující, dozvěděl i vůdce uprchlých trestanců z místního vězení Harry Markel. Pod jeho vedením zločinci povraždili posádku a chtěli na lodi prchnout. Bezvětří však zmemožnilo plachetnici vyplout z přístavu. Když pak přijela skupina chlapců se svým vedoucím, museli zločinci sehrát roli původní posádky. Na moři se chtěl Markel cestujících zbavit, ale pak si uvědomil, že každý z chlapců dostane na konci cesty slíbené stipendium, a změnil svůj plán. Výlet tedy probíhal přesně podle původních propozic sponzora a na jeho konci paní Seymourová vyplatila slíbená stipendia. Vyjádřila zároveň přání, aby jejího známého, loďmistra Willa Mitze, loď odvezla do Anglie, což nemohl Markel odmítnout. Mitz však na lodi v noci náhodně vyslechl plán zločinců na povraždění cestujících a podařilo se mu zločince zavřít v podpalubí. Kydž pak na lodi nenadále vypukl požár, který zřejmě způsobili opilí zločinci, chlapci a Patterson s pomocí Mitze opustili loď na malém člunu těsně před jejím zánikem. Byli pak zachránění jinou lodí a šťastně se vrátili domů.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1996 , NávratOriginální název:
Bourses de voyage, 1903
více info...
Přidat komentář
Bylo vybráno 8 žáků kteří měli po celý rok výborné výsledky jak v učení tak příkladným chováním na cestu lodí.Schodou okolností uteklo 9 vězňů,kteří přepadli posádku výletní lodi a celou ji vyvraždili..Vydávali se za posádku této lodi.Tito trestanci přemýšleli,že by tyto žáky vrátili jejich rodičům za pořádné výkupné,ale pak se se rozhodli,že je pozabíjejí.Díky bývalému námořníkovi,který byl s dětmi na výletě,vyslechl rozhovor o tom masakru a piráty uvěznili v podpalubí.Za prudké bouře se jim podařilo vrak opustit
Na Verna vcelku dost průměrná záležitost. Bohužel geografické popisy tvoří vetšinu knihy. Samotná zápletka, ve které skupina pirátů pobije původní posádku, nahradí ji a chce se zmocnit vyhraných peněz, nedostává zasloužený prostor, ale i tak zvedá atraktivitu knihy.
Podle mě jedna z nejslabších autorových prací. Bez nosné zápletky, s minimem děje. V podstatě popis historie a geografie jednotlivých antilských ostrovů, prokládaný opakujícími se popisy manipulace s lany a plachtami na lodi a rádoby vtipnými latinskými citáty, které používá mentor studentů Horatio Patterson. Ani se nedivím, že kniha byla u nás málo vydávána.
Štítky knihy
Anglie francouzská literatura Atlantský oceán, Atlantik
Autorovy další knížky
1937 | Dvacet tisíc mil pod mořem |
1965 | Cesta do středu Země |
1985 | Dva roky prázdnin |
1963 | Pět neděl v balónu |
1963 | Cesta kolem světa za osmdesát dní |
Úžasný příběh skupiny studentů soukromé anglické školy a pirátů, kteří utekli oprátce. Cestování na lodi s piráty, přes Atlantik a na Karibské ostrovy bylo plné napětí a historie navštívených ostrovů. Po přečtení jsem si dohledala jaké ostrovy komu patří nyní a osvěžila jsem si své znalosti geografie. Miluju jak se snadno s Vernem vzdělávám.