Cesty peklem a sněhem
Jan Kopka
Kniha přibližuje tři autorem absolvované závody, každý uskutečněný v naprosto odlišných podmínkách. Jeden ve spalujících vedrech, další v nesnesitelných mrazech, třetí v nepředstavitelných kopcích a všechny v nedotčené divočině. Závody jsou téměř transkontinentální a jakákoli plánovaná podpora je na trase zakázána. Účastník musí přežít jen s věcmi, které si zvolí a veze s sebou. Kromě přežití se ale musí dostat do cíle co nejrychleji. Kniha není zaměřena pouze na závody samotné, ale i na nenadálé příhody a psychiku účastníků ve vyhrocených situacích. O ty není v čase, kdy jste odkázáni jen sami na sebe, nouze. Autor si všímá i zvláštního druhu lidí provozujících tyto závody o přežití, dále divokého prostředí, kde se závody odehrávají, i místních lidí, žijících pro nás neuvěřitelným, stále ještě plně přírodním životem.... celý text
Přidat komentář
Jan Kopka v knize píše, že napsat ji byla stejná troufalost jako vyrazit na popisované extrémní závody, protože při hodinách češtiny většinou pospával a domů nosil trojky. No, je fakt, že chyb a překlepů je tam dost a na stylistice by se taky dalo zapracovat, ale když má někdo opravdu silný příběh a ještě sám dokáže přiznat, že po jazykové stránce to asi vždycky nebude úplně precizní, tak rád přimhouřím obě oči. A na tomto místě nezbývá než říct, že tahle knížka je prostě sportovně-cestovatelská paráda, které ale nechybí ani přesah v podobě zamyšlení se nad současným světem a naší existencí v něm. Autor představuje svou zkušenost s extrémními závody v Austrálii, na Aljašce, na západě USA a v Kostarice, ale zdaleka nepopisuje jen sportovní stránku věci, ale i přírodu, lidi a to, k jakým myšlenkám a otázkám ho tyto akce postupně přivádějí. Vžít se do příběhů v této knize není ani trochu obtížné, i když jste na těch místech nikdy nebyli. A pokud jste měli to štěstí na některém z nich být, tak nejspíš zjistíte, že jste ho vnímali hodně podobně. Rád jsem se ve vzpomínkách vrátil pár let zpátky do Kostariky a vybavil si džungli u města Jaco, kde jsme viděli šipky na bikové stezky a říkali si, že jsme celkem rádi, že jsme tam pěšky a ne na kole... ;-)
Kdo má rád extrémní výkony a extrémy vůbec, kdo má rád dobrodružství, reálné příběhy ze života, nemůže tuto knihu vynechat. Jan Kopka je šílenec, ale z knihy poznáváme, že jsou ještě větší blázni než on. Slova šílenec a blázen berte v uvozovkách, je to pochvala. Co člověk v sobě dokáže najít za sílu a vůli, to je přímo učebnicové. Dost už chvály, sežeňte si knihu (která vyšla v roce 2009 a 2015 a také jako první vydání pod názvem Cyklistickým peklem v roce 2006) a přečtěte si ji. Plných 5*, 21. 3. 2022.
Knížka plná napětí, adrenalinu, neuvěřitelných sportovních výkonů a scenérií, nad nimiž se tají dech. Prostřednictvím extrémních závodů poznává Jan Kopka nejen cizí krajiny a jejich obyvatele, ale především sám sebe. Obdivuji schopnost autora o svých zážitcích a pocitech psát s lehkostí, která kontrastuje s extrémní náročností absolvovaných závodů.
Štítky knihy
boj o přežití cyklistika závody (sport)
Po všech stránkách skvělá kniha!