Tajemný cizinec
Mark Twain (p)
Na povídce Tajemný cizinec autor pracoval 20 let (1890 – 1910). Tiskem vyšla až po jeho smrti, v roce 1916, v úpravě Twainova životopisce Alberta Bigelowa Painea, který spojil několik Twainových verzí. Ačkoliv jsou Paineovy zásahy mnohdy kritizovány, přesto se před námi odvíjí poutavý příběh, jenž odhaluje věčnou malost, zaslepenost, stádnost, manipulovatelnost a mravní pokleslost lidí. Děj je zasazen do středověké rakouské vesnice v roce 1590 a hlavní postavou je Satanův synovec Filip Traum, skeptický glosátor veškerého lidského hemžení, který svým třem chlapeckým přátelům odhaluje zrůdnost tzv. mravních principů, na nichž lidská (především křesťanská) společnost stojí. Nijak tedy nepřekvapí, že se Traumovo občasné konání dobra (prosté jakékoliv špetky účasti s lidským osudem) jen málokdy setká s pochopením – a už vůbec ne s vděkem – okolí.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2015 , MaťaOriginální název:
The Mysterious Stranger, 1916
více info...
Přidat komentář
Naprosto nadčasové dílo, nutící k zamyšlení i ty největší ignoranty. Je jedno, jestli je rok 1590, 1916 nebo 2024. Lidstvo se téměř nemění...
Doporučuji přečíst každému. Stojí to za to.
Audiokniha-vyprávění....,zaujalo mě a zároveň jsem se pozastavovala nad otázkami,jaký život ve skutečnosti je,nijak zvlášť těžké téma,ale pěkné k poslechnutí.
AUDIOKNIHA: Tak trochu zapadlá a znovunalezená literární perla. Filozofické rozjímání nad etickými otázkami, co je vlastně dobro a co zlo...? A kdo o tom rozhoduje...? Jednoduchý příběh s hlubokým podtextem a poukázáním, že každá mince má dvě strany, ať chcete, nebo ne. Interpretace v podání Jana Hartla a Borise Roesnera úžasná!
Satan ten vi, jak životem chodit,
kdo mohl něco takového zplodit?
Tolik myšlenek, pravd a nápadů,
kdo může utéct svému osudu?
Lidé a jejich vlastnosti.
Mají alespoň nějaké ctnosti?
Válčení, osud, vira, lidstvo a jejich slabiny,
knihu doporučuji do každé rodiny.
Audioknihu jsem slyšela,
vypravěče bych na cenu navrhla.
Skvělé k zamyšlení,
jedno odpoledne a život se vám náhle změní.
V aknize vystupuje Tajemný cizinec jménem Satan, jenž se objeví v roce 1590 a celou dobu promlouvá k malým chlapcům. V knize není celkový děj, pouze skokové úryvky. Tako kniha nepatří mezi mé vyhledávané žánry a dost mě Satan svým negativním postojem štval. Vyvolával ve mě jen hrůzy a negativní myšlenky.
Mám určitú slabosť pre tieto cvičenia z výrokovej logiky, v ktorých diablove argumenty, lepšie popisujú naše pohnútky a slabosti. Tomuto súboju medzi dobrom a zlom, nezobralo na autentickosti ani 100 rokov od vydania.
Jěžíši ..... ještě teď mě mrazí .....
(audioknika) Nešlo to zastavit. Poslouchala jsem v jednom kuse. Mravní smysl - tak brutální, tak věčný, tak aktuální ...
Skvělý přednes Jana Hartla a Borise Rösnera. Zaslouží si mnohem více hnězd.
Děkuji svému kamarádovi Martinovi, že mě na tuto knihu upozornil. Zvědavost mi nedala a hned jsem si jí přečetl. Určitě stojí za to, si tuto knihu přečíst. Nejedná se o žádný napínavý a dobrodružný příběh, spíše jde o takové filozofické pojednání o lidstvu a jeho morálce. Kniha obsahuje spoustu zajímavých myšlenek, které jsou platné v kterékoli době. Doporučuji si na čtení udělat čas, aby mohl čtenář vše v klidu vstřebat.
Studie lidských slabostí, stvořená tam, kde lidské podmínky neplatí …
A lidé,
nevědomí, hloupí,
s hlavou skloněnou,
souží se … a sní!
Nechápou,
žalostně všední,
tu tajemnou moc,
jež se slovy nedá vyjádřit.
Žijí,
zoufale krátce,
aby pochopili,
svou bezvýznamnost!
Píše se rok 1590, od nikoho není požadováno příliš velké vzdělání, vlastně se spíš nedovoluje. Věci se totiž mají tak, že vědění (dle všeobecného mínění) obyčejným lidem spíš nesvědčí, mohlo by totiž probudit nespokojenost s jejich údělem, a ten jim přeci určil bůh, a ten zas nesnáší, aby byl někdo nespokojený s jeho záměry :-).
Po světě, jak lidé stále věří, chodí různé tajemné bytosti, takže můžete zažít nečekané setkání se strašidly, čarodějnicemi, kouzelníky, nebo upíry … a ti bloudí světem sem a tam, protože to jsou bytosti osamělé a nešťastné, a chtějí jen, aby si jich někdo všiml …
… a tak se stalo, že se tři chlapci kamarádi (jak je u Marka Twaina zvykem), setkají s tajemným cizincem, který v nich vzbuzuje obavy, ale jen trošičku, protože se už nějakou dobu učí, nebát se …
„Však znáte to chvění, co člověka skrz naskrz roztřásá, když vidí něco tak podivného, kouzelného, nádherného, že je prostě strašná radost být při tom a dívat se, však víte, jak člověk valí oči …“
Tajemný cizinec všechno viděl, všude byl, a všechno zná a nic nezapomíná … navíc, to, čemu říkáte čas, to má pro něj úplně jiné, na naše poměry obrovské, rozměry, takže mu je něco kolem 16 000 let, … „když se to počítá, jak vy počítáte“.
A je na něm dost vidět, že si lidí vůbec, ale vůbec neváží „často by si člověk myslel, že mluví o mouchách“ … jsou pro něj hloupí, nevědomí, všední, domýšliví, choří a slabí, „prostě otrhaná, ubohá, bezcenná cháska“.
A přesně tak se v jeho očích uvidíte … jako ztracené a zatracené lidské pokolení, se kterým není třeba mít soucitu … „Neplačte,“ řekl ... „Za nic nestáli.“
Díky čtenářské výzvě člověk občas najde poklady … je to opravdu už spoustu let, co jsem četla Marka Twaina, a tak mě tento poklad, plný etických a morálních otázek, poslední nedokončené dílo, kde na každé stránce narazíte na nějaký ten odkaz, či filozofický podtext, zvlášť potěšil …
„Nelze srovnávat, co je nesrovnatelné už svou povahou …“
Přesto si pamatujte, že člověk, i když je muzeum nemocí, domov nečistot, i když dnes přijde a zítra je ten tam, má něco, čeho si i ten, jenž má na všechno spoustu času, ne třeba úplně váží, ale, možná si toho aspoň všimne … člověk má totiž mravní smysl …
„Chápeš? Mravní smysl!“
„… co to ten mravní smysl vlastně je? Věděl jsem jenom, jak jsme pyšní, že jej máme …“
A pozor, vše, co se tu seběhlo, … „bylo to divné a krásné“ … je tajemství!
Víš co, zkus uvěřit, ... že je to jen sen?
Je hrozné, co za hrůzy člověk člověku dokáže udělat a to i ve jménu dobra. Lidé jsou nepoučitelní. Příběh dává velký prostor k zamyšlení nad otázkami etiky, morálky, dobra, zla a o lidském počínání. Pozoruhodná a čtivá kniha. Doporučuji.
Starší a stále velmi aktuální příběh o lidech a jejich povaze. Satan se zjevil na prašné cestě a nastavuje lidem zrcadlo v kterém celý lidský charakter je pokřivený a pokrytecký. Filozofické zamyšlení, které stojí za předčtení.
Oslov je taková univerzální obec, kterou je možné umístit kamkoliv. Občané se motají zleva doprava, dělají, co je zrovna napadne, o ničem moc nedumají a jakmile je někdo zbytečně zadumaný, hned ho ukamenují a upálí, čímž vyřeší většinu svých potíží.
V jednom rakouském městečku potkají tři kamarádi osobu, která se jim představí jako Satan a začne se s nimi kamarádit a vyprávět lidském pokolení a jeho chování. A chlapci, na základě jednání lidí v městečku, poznávají zda má pravdu či nikoliv. Skvělá filozofická kniha, která se hodně týká lidského chování, touhy po majetku, ze kterého plyne násilí. Twain správně zhodnotil jak se lidé k sobě navzájem chovají ....
Lidé jsou ovce, vždycky se budou podřizovat menšině, která nejvíc křičí....
Tedy nechápu, jak mě mohla tato kniha doposud míjet, protože její téma je pro mě velice zajímavé a pohlcující. Výborné myšlenky autor do detailů rozpitvává v rozhovorech 3 mladíků se samotným Satanem, který se jim snaží ukázat, jak se věci na světě skutečně mají a jak nicotný lidský život ve skutečnosti je. Kniha mě opravdu nadchla a doufám, že se mi podaří obohatit mou knihovnu a některé z jejích vydání.
Nemůžu říct že se mi to přímo líbilo, ale bylo to natolik zajímavé čtení, že jsem se od něho nemohla odtrhnout. Magické, nepříjemně podmanivé, tajemné, zvláštní, plné otázek a hledání odpovědí. Twain mi touto polohou a přístupem překvapil.
Přiznám se, že jsem se ke knize dostala jen náhodou. Chtěla jsem si něco přečíst od Twaina a tohle bylo první po ruce. Takže jsem do toho šla bez informací o knihe nebo očekávání. A byla jsem mile překvapená. Tolik myšlenek a filosofických otázek zabalených do lehkého fantastična mě tu čekalo. Skvělé.
Když se pouštím na dávnou klasiku a autor je obdivovaný, známý a citovaný i dlouho po smrti, tak mám vždy obavy, jak se to bude číst, jak to zestárlo a jak se mi to bude líbit. Jsem moc ráda, že tady byly moje obavy zbytečné. Jistě, že je na slohu poznat zub času. To jak postavy přemýšlí a mluví je silným znakem své doby.
Jestli jsou i další jeho knihy tak hluboké, tak je chci všechny objevit.
Bez ohledu na to, zda je to zásluha Marka Twaina nebo A. B. Paina, je dle mého názoru tato kniha dokonalá. Stěžejní je její stránka filosofická, ale ani ten, kdo filosofii nemá rád, se nemusí bát. Vše je zabaleno ve strhujícím popisu scén. Autor trochu láme nad lidstvem hůl, ale podává to tak, že s ním čtenář v hloubi duše souhlasí. Shodně např. s Machiavellim má lidi za zbabělé a pokrytecké a dokonale popisuje, jak je lidstvo ovládáno menšinami (ó, jak aktuální). Jednoznačně nejlepší dílo, které jsem měl letos v ruce.
Štítky knihy
16. století rozhlasové zpracování pátrání v minulosti
Část díla
Dotaz
Jak dělají z vrahů hrdiny dne
Jak jsem redigoval zemědělské noviny / Ako som redigoval poľnohospodárske noviny
Jak to bylo s tou nedávnou rezignací / Fakta ohledně nedávné rezignace
Léčení rýmy
Autorovy další knížky
1964 | Dobrodružství Toma Sawyera |
1961 | Tajemný cizinec |
1999 | Princ a chuďas |
1965 | Dobrodružství Huckleberryho Finna |
1970 | Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna |
Nadčasové dílo. Mělo by být povinnou literaturou na středních školách. Úžasná kniha.