Chancellor

Chancellor
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522001/bmid_chancellor-6550a76a00302.jpg 4 64 64

Tento méně známý román ze série Podivuhodné cesty vypráví formou deníku jednoho z cestujících, J. R. Kazallona, příběh zániku trojstěžníku Chancellor uprostřed Atlantského oceánu. Autor líčí, jak během plavby vypukl na lodi požár, když se vznítil náklad bavlny. Popisuje marné pokusy posádky loď zachránit a její následné utrpení na voru, který si musela vyrobit z trosek. V kritických situacích vychází najevo skutečná povaha mnohých postav (neschopnost, zbabělost, sobectví, chtivost, závist, sadismus i kanibalismus), kterou do té doby skrývaly pod slupkou civilizace. Jules Verne napsal svůj román výstižným slohem a bez příkras, s vynecháním u něho jinak běžných poučných a veselých pasáží, které by ostatně vzhledem k námětu byly sotva vhodné. Dílo kromě napínavého děje přináší působivou studii toho, kam až může člověk klesnout, když jde o holé přežití. Přestože byl Verne při psaní patrně silně ovlivněn dílem amerického básníka Edgara Allana Poea Příběhy Arthura Gordona Pyma, patří Chancellor k jeho nejpozoruhodnějším románům.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Omega
Originální název:

Le Chancellor, 1874


více info...

Přidat komentář

Majrek
11.01.2025 4.5 z 5

Opravdu stojí za to si tuto takřka neznámou verneovku přečíst - přece jen platí, že jeho dílo s "námořní" tematikou vyniká nad ostatní romány.
Děj nikterak nevybočuje z verneovského stereotypu - postavy románu se příliš nepřetvařují a jejich jednání se dá tudíž odhadnout i v budoucnu - to však neznamená, že by s jejich charaktery autor neuměl pracovat. Kniha se čte snadno a rychle, děj má spád. Škoda jen, že tu autor poněkud odbyl kanibalské libůstky a radovánky. Proč tak zavilý odpor vůči konzumaci lidského masa? Co je na něm tak posvátného? Představte si tu romantiku - s kamarády na malém člunu uprostřed oceánu, obklopeni nedozírnou vodní masou - společně zpíváme, pozorujeme hvězdy, popíjíme mořskou vodu a sem tam i zakousneme křupavé stehýnko... A když někdo zkazí sloku písně, stane se dalším chodem... Jak neodolatelná představa!

hetzerjoke
20.09.2024 4 z 5

Proč má ta knížka kruci modré hodnocení?

Verne pod vlivem Poeho napsal nezvykle dospělý a děsivě realistický příběh ztroskotání na pustém moři, který je ale stále příjemně dobrodružný a verneovsky morální. Oproti jiným autorovým příběhům to svižně a poutavě utíká, není zde příliš času věnováno popisům okolí a díky deníkové formě má děj dynamiku. Posádka a cestující nešťastného Chancelloru jsou dobře vykresleni, jsou zde lidé zlí, dobří (těch je menšina) i pragmaticky smýšlející (těch je většina). Charaktery se lámou, zoufalství sílí a jak jedna po druhé mizejí v nenávratnu, dochází k věcem, na které u Verna opravdu nejsme zvyklí a které bych dětem snad ani nedoporučoval.
Chancellor mi připomněl, že mnoho knih od Julese Verna jsem nikdy nečetl, a ani o nich neslyšel. A po všech těch moudrých, náročných a hlubokomyslných bichlích mám chuť prožít další dobrodružství!


Gveeny
10.08.2024 5 z 5

Opravdu neuvěřitelný a napínavý příběh. Bylo asi mnoho lodí, které ztroskotaly v Atlantiku na cestě z Nového světa do toho starého. A tento příběh by mohl být příběhem jedné z nich(nebo mnoha). Jedno neštěstí za druhým stíhá nešťastnou loď Chancellor, jeho posádku a cestující, což dělá příběh tak neuvěřitelným, ale zato víc napínavým.

jan7113
03.02.2024 5 z 5

Musím říct, že mě kniha příjemně překvapila. Napětí a drama od první do poslední strany, to u jiných verneovek (byť zajímavých a čtivých) nebývá zvykem. Pro mě tedy výrazně lepší než některé mnohem "profláklejší" verneovky.

Hobo
08.08.2019 5 z 5

Na tuto "trosečniciádu" jsem narazil kdysi dávno, šlo o vydání snad ještě z 19. století, pamatuji se, jak jsem zápolil už s tou "zastaralou" češtinou... Velmi se mi to líbilo, od té doby jsem přečetl už nepočítaně knih na téma přežití, ale tato zůstala nezapomenuta. Koupil jsem to v antikvariátě a dost mě mrzí, že kniha se někde ztratila v těch množstvích stěhování...

kara
02.03.2019 2 z 5

Zatím nejslabší verneovka, kterou jsem četla. Místy jsem si říkala, že to snad musel psát někdo jiný.

pomero
06.12.2018 4 z 5

Docela zábavné, pamatuju si, že mě to jako děcko bavilo, přišlo mi to docela brutus. Přečetla jsem si to nedávno na chalupě a četlo se to pořád dobře.

danny_21
10.01.2018 3 z 5

Povedená i když netradiční Verneovka bez fantaskních vynález(c)ů o osudech a útrapách trosečníků v Atlantiku - 65 %

Tarzan1978
30.09.2017 5 z 5

To nebyla kniha, to byl deník přeživšího, líčící dramatické chvíle po opuštění lodi.

JAnD
05.05.2017 4 z 5

Na knihu jsem narazil kdysi ve slovenském vydání (Denník stroskotanca), po letech jsem si ji rád opět přečetl. Je netradiční, ať už deníkovou formou, nebo některými zápletkami.

mulderka
02.04.2015 5 z 5

Mám doma sešitové vydání z edice Karavana a opatruju ho jak oko v hlavě. Pro mě jedna z nejlepších, nejdospělejších a nejméně známých verneovek - nezapadala do stylu psaní pro mládež, který se od JV očekával. Ale právě proto má čím zaujmout i dnes.

Eigis
15.11.2013 4 z 5

Musím říct, že na Verneovku je to pěkně drsná záležitost. Kanibalismus a další lidská zvěrstva, jako například losování se bohužel děly a Verne je použil aby dodal svému příběhu punc reálnosti. Trosečníci jsou sice zachráněni, ale jejich počet je silně prořídlý. Myslím, že díky tomu se jedná o vcelku netradiční Verneovku.

vitavita
05.04.2012

Jeden z více Verneových románů o ztroskotancích.