Chaplinovo království
Krzysztof Teodor Toeplitz
Známý polský filmový kritik a esejista zachycuje v první části své knihy historii a vývoj filmu z hlediska technického a uměleckého zpracování. Druhá část je svým způsobem úvodem do filmové sociologie. V popředí autorova zájmu tu stojí jednotlivé filmové směry a školy, nejvýznačnější díla, jejich tvůrci, režiséři, scenáristé a herci.... celý text
Fejetony, eseje Literatura naučná Umění
Vydáno: 1965 , Mladá frontaOriginální název:
Kino dla wszystkich, 1964
více info...
Přidat komentář
![čef čef](https://www.databazeknih.cz/img/users/13_/13435/13435.jpg?v=1381127950)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Historická kniha o historii filmu není zas tak špatná, i přesto že byla vydaná v roce 1965 v Československu. Jsou zde sice obsaženy mnohé dobové tanečky, ale poměrně uměřené, např. sovětský film je zde představen až ostýchavě. Hlavně se autor věnoval začátkům filmu a jeho průkopníkům, novátorským změnám v technice, předmětu těchto kouzelných děl i jejich hvězdám. Dokonce si byl dobře vědom omezenosti svého názoru a jeho jisté brzké překonání. Film od té doby hodně pozbyl ze své atraktivnosti, dnes již můžeme poznávat svět mnohem svobodněji online, ale je jistě dobré občas si něco připomenout.
![belldandy belldandy](https://www.databazeknih.cz/img/users/23_/237784/m_237784-b8V.jpg?v=1528727184)
Velice čtivě napsaný přehled starších dějin kinematografie, od Lumiérů po období před Novou vlnou. Není to zrovna vyčerpávající výčet všech děl a okolností, ale pro získání první představy, to může být ta pravá kniha. Tu a tam se najde nějaká chyba - já je našla hlavně v popisu filmů. Asi je to pochopitelné z hlediska doby vzniku knihy - v době, kdy tyto filmy byly přístupné jen sem tam na nějakém festivalu - bylo důležité vše udržet v paměti. Než je autor vrazil do své knihy nějaké drobnosti už zapomněl.
![Babouš Babouš](https://www.databazeknih.cz/img/users/15_/1567/m_babous-65b50ba22aca7.png?v=1706363811)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
Jako přehled filmové historie dobrý, ale v podstatě jde o stručný výtah z knihy The Movies od Richarda Griffitha a Arthura Mayera, která vyšla o deset let dřív.
Zajímavě pojatá kniha o filmu od jeho vzniku až po 60. léta, do příchodu nové vlny. Jsou zde uvedeny důležité filmové školy v Evropě (samozřejmě včetně SSSR) a Spojených státech