Kámen a pírko
Patricia Shaw
Charlotte Hamiltonová série
1. díl >
Začátek nového života v Austrálii byl pro mladičkou Sibell krušný. Loď, na níž plula z Anglie, ztroskotala a dívka přišla o rodiče. Je ztracená v neznámé zemi, bez přátel a příbuzných, a tak požádá o místo sekretářky a společnice u statkářky Charlotte Hamiltonové uprostřed Severního teritoria. Drsný život na odlehlé dobytkářské farmě představuje pro upjatou Angličanku šok a Charlottini synové na ni zpočátku hledí s podezřením. Po tragédii, která se stane její zaměstnavatelce osudnou, se Sibell musí ujmout vedení domácnosti a časem si získá uznání rodiny. Objeví v sobě rovněž nečekanou sílu a v Charlottinu synu Zackovi muže, jehož by mohla milovat. Ale než se začne cítit v Austrálii skutečně doma, bude muset překonat mnohé lidské nástrahy a projít peklem... ... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 2010 , Knižní klubOriginální název:
The Feather and the Stone, 1992
více info...
Přidat komentář
Mám ráda příběhy o osídlování Austrálie. Bylo to neskutečné období. Z chudáka se mohl stát boháč, z lotra vážený občan. K tomu jako kulisa drsná příroda se spalujícím vedrem. A paní Lark to všechno zabalila do příběhu kde nechybí intriky.
Začátek příběhu byl trošku nudný,ale od té části jak Sibell odešla do buše se to už položit nedalo.V příběhu je krásně popsaná austrálská drsná krajina,intriky ale i láska.Jdu na druhý díl.
(SPOILER) Knížku jsem si vzala na dovolenou a celou ji tam zhltla! Něco mi sice na příběhu úplně nesedělo, nedořešily se peníze mezi Sibell a "strýčkem" a celkově mi přišel konec takový neúplný... Ale krajina, období a pro středoevropana jistá exotika s nádechem tajemna aboriginců vše vynahradily! Zajímavé pro mě bylo na konci uvědomění si, že hlavní postavou sice zřejmě měla být Sibell, ale pozornost na sebe strhával někdo úplně jiný. Ten, jehož pravou identitu jsme se ani na konci nedozvěděli... A to mě asi štve :-) Jdu si do bazaru "ulovit" pokračování, třeba budu moudřejší :-)
Musím se přiznat, že mé názory na tuto knihu se během čtení měnily, stejně tak pohled na hlavní hrdinku Sibell. Kniha je rozdělena na pouhých deset kapitol, mám raději, když je kniha rozčleněna na více kratších kapitol, děj tak lépe plyne.
Avšak to nemění nic na tom, že autorka napsala vskutku zajímavý příběh o odvážných lidech, dávné minulosti, kterou si mnozí z nás nedovedeme představit. Mistrně popsala drsnou australskou přírodu, boj o každodenní přežití, nenadále překážky, ale i pradávnou touhu po lásce a domově.
Příběh z Austrálie mě jako obvykle hodně bavil. Barvitý popis prostředí a vykreslení dobové atmosféry a postav též. Druhý díl (Čekání na bouři), který navazuje po cca 30 letech už se tak dobře nečetl.
Dobrá odpočinková kniha,četla se velmi lehce,nenudila,obvzlášt popisy krásné divoké australské přírody.
Hlavní hrdinka Sibell mi byla značně protivná až do úplného konce, a ani skrovný náznak toho, že snad dostala rozum (když se rozhodla pro Zacka) to nijak nevylepšil... Jinak se mi kniha líbila, ráda čtu příběhy z doby osídlování Austrálie...
Ani na chvíli neváhám a dávám 5 hvězdiček.
Můj obdiv patří všem statečným , kteří osídlovali opravdu nehostinný kraj na severu Austrálie .
Můj obdiv patří všem mužům a ještě víc všem ženám .
Umí si někdo ze současníků představit tu nikdy nekončící dřinu , bez jakýchkoliv záruk ? Kdo z dnešních mladých by skutečně dokázal přežít v těchto neuvěřitelně drsných podmínkách bez internetu, mobilů a jiných vymožeností 21. století ? Bez toho,že by se jednalo o nějakou reality show , kdy se diváky snaží přesvědčit jací jsou to hrdinové a při tom je kolem štáb a kdyby se opravdu něco dělo, stačí zavolat a přiletí pro ně vrtulník .
Já tedy před nimi smekám a pro mě autorka skvěle vystihla problémy tehdejší doby.
Jedna z mála knih, která se věnuje pionýrským dobám bělošského osidlování nehostinné západní Austrálie a Severního teritoria, proto je velmi zajímavá.
Příběh byl sice dobrodružný, ale poslední třetinu knihy jsem už jen přeletěla očima. Děj jako takový rozpitvávat nebudu, je to zkrátka Patricia Shaw :-) Hlavní hrdinkou je tentokrát žena, ovšem mě natolik nesympatická, že jsem s ní vůbec nesoucítila - spíš naopak, občas mi šla svým chováním dost na nervy. (To se mi u hl. hrdinek většinou nestává.) Romantická zápletka mi nesedla, Sibell ani Zack se podle mě k sobě absolutně nehodili, žádné jiskření mezi nimi jsem nezaznamenala. Sibell se chovala jako rozmazlený fracek a Zack na mě nepůsobil jako chlap, ale spíš jako bábovka. Je to rozhodně jedna ze slabších knih od P. Shawové.
Kniha se mně četla velice dobře a jak píše regi, nebudu vše opakovat, krom děje okolo hlavní hrdinky jsou zajímavé i historické údaje, hned po přečtení jsem se na netu začala zajímat o osudy měst, které tu teprve vznikaly . Krásně popisovaná i příroda a tvrdý život v Austrálii .
Lehká ,odočinková četba.Mě ale v žádném případě nenudila,ba naopak.500 stránek přečteno za 14 dní a to mám roční dítě,nemohla jsem se večer před spaním vždy od knyhy odtrhnout. Kniha mě velmi chytla,ani ne snad vlastním příběhem hl. hrdinky Sibell,jako spíše zpracovaným tématem.Miluji knihy o Austrálii a zde je možné se dozvědět o Austrálii z konce 19.st.
Koho tedy zajímají následjící témata a k tomu si rád přečte odpočinkovou četbu s dobrým konce,tak bude jistě nadšen.
Již zmíněná témata,o kterých se v knize dovíte více:
-osídlování Australského vnitrozemí prvními angličany
-konflikty tzv. svobodných osadníků a osadníků z řad angl. trestanců a jejich rodin(ti byli do Austrálie odesíláni angl. vládou)
-příroda Austrálie,podnebí-období nekonečného sucha a zase nekonečných dešťů
-život aboriginců(původních Austrálců) v jejich přirozeném prostředí a jejich rituály a zvyky
-společenské postavení žen v 19.st.
-rozdílnost života žen v trvdém Australském vnitrozemí a žen pocházejících z řad angl. smetánky
-společenská a politická situace S Teritoria v oné době
-přírodní katastrofy v S Teritoriu-cyklony
-pořátky BAT-britsko angl. telegrafní společnosti
-život honáků dobytka,farmářů
-zlatá horečka,nerostné bohatství Austrálie-zlato,wolfram,cín
-historie měst Perth,Katherine,Darwin,Adelaide
-zeměměřišské práce při zabírání a obsazování nových území,kam dosud "bílá noha" nevstoupila
-zkorumpovanost vlády a její lhostejnost k problematice aboriginců na konci 19.st.
Kdyby byla o polovinu kratší, tak by to byl skvělý příběh. Jenže z těch 500ti stran jsem část opravdu přetrpěla, až jsem si říkala, že snad nedočtu. Což se mi u romantiky nestalo nikdy, i když byla slabší!
Australští pionýři mají můj obdiv. Neuvěřitelné, kolikrát byl Palmerston (později Darwin) postaven, znovu a znovu a znovu.
Jinak jsem také měla problém, se do knihy začíst, moc mi neseděl styl psaní autorky. Ale nakonec jsem se do příběhu ponořila.
Na začátku jsem zvažovala, jestli to vůbec dočtu. Ale pak, když se Sibell začala chovat trochu normálně, to začalo být zajímavé. A když poznala Lorelai, už jsem se od toho neodtrhla. Málokdy se mi stane, že se mi o knížce zdá a díky této knížce jsem byla v Austrálii ve snech hned 3x.
Štítky knihy
Austrálie 19. století australská literatura romantika kolonizace Austrálie historické romány dobrodružné rományAutorovy další knížky
2009 | Mangový vrch |
2010 | Kámen a pírko |
2002 | Záliv orchidejí |
2007 | Zátoka bouří |
2006 | Pět vichrů |
Kniha byla zdlouhavá a jak už bylo zmíněno - 488 stran a příběh byl rozdělen jen do pár dlouhých kapitol. Kniha mě moc neokouzlila, ale věřím tomu, že své čtenáře si najde :-)