Charónova čísla
Marek Krajewski
Edward Popielski série
< 2. díl
Ve svém druhém detektivním románu o komisaři Edwardu Popielském nás autor opět zavádí do předválečného, polského Lvova. Píše se květen roku 1929 a Popielski byl propuštěn od policie pro porušení subordinace. Konečně má čas na řešení matematických hádanek, ale také na lásku. Hezká Renata ho přemluví, aby se pustil do nebezpečného podniku, a on se rázem ocitá v nesnázích. Lvovem otřásají případy brutálních vražd a jenom policie ví, co v sobě tají vrahův záhadný dopis. V Charónových číslech má Popielski šanci změnit vlastní život a vrátit se do řad policie a založit rodinu s milovanou ženou. Jenže láska – podobně jako spravedlnost – je slepá…... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2020 , ArgoOriginální název:
Liczby Charona, 2011
více info...
Přidat komentář
Kniha se mi líbila více než detektivky od severských autorů.
Syrový příběh je zasazen do meziválečného Lvova (tehdy ještě Polského). Prostředí, doba a charaktery jsou výborně vystižené. Bohužel s žádnou postavou není možné se ztotožnit. Především hlavní komisař Popielský je sice vzdělaný elegán znalý etikety, ale současně je to nesympatický, vznětlivý macho s přebujelou erotickou fantazií.
Samotná detektivní zápletka není až tak podstatná, důležitější je spíše studium lidské povahy.
Originální, čtivé, napínavé: velmi zajímavý případ operující s magickými čtverci a hebrejskými čísly/písmeny, ošklivými vraždami a ještě odpornějšími pachateli, v kulisách nám téměř neznámých - tehdy polský Lvov, samozřejmě plný Ukrajinců, 30. let minulého století, s rostoucím národnostním hnutím a potíráním židů.
Vyhozený komisař z masa a kostí, však taky nejen jeho kůže dostala pořádně na frak, ciferník měl porozbíjený až hanba. Má své mouchy a ne zcela správné postupy, ale je taky vědátor - filolog (hebreista) a matematik, takže vše odpuštěno.
Jakkoli se mi zápletka celkem vzato nelíbila, těch odporností bylo až moc a ještě ten ulítlý závěr, kniha se moc dobře četla a v záplavě stejných moderních detektivek tahle rozhodně vybočuje, vším (i střídmou délkou). 90%
"Čísla jsou v mysli zakořeněna nejhlouběji a člověk může měnit jazyky, ovládnout je až neuvěřitelně dokonale, může být nadaný polyglot, avšak počítat bude výhradně a vždycky ve svém mateřském jazyce." /zajímavé, třeba ověřit/
Hneď ako som zbadal novú knihu od Krajewskeho, bez váhania som ju kúpil...neľutujem, i keď musím podotknúť, že séria s Eberhardom Mockom sa mi páčila oveľa viac. Na môj vkus priveľa matematiky, naopak však sympatická miera špinavostí a nekorektnosti. Už som si pomaly zvykol dávať sem prvé komentáre, škoda, že nemôžem dať plný počet, ale zas tak veľmi ma Popielski neoslovil...škoda, že zatiaľ nepreložili ďalšie knihy zo série a Breslau, hm....Budem čakať, čo iné mi ostáva, však?
Autorovy další knížky
2008 | Smrt v Breslau |
2019 | Erínye |
2015 | Cháronove čísla |
2010 | Přízraky Breslau |
2009 | Pevnosť Breslau |
Musím priznať, že s touto knihou ma autor trochu potrápil. Dobová atmosféra a reálie dokonalé, no nejak som nepovedal ten záver v štýle novinových reportáží.
Aj tak budem čakať, či sa objaví na trhu preklad aj ďalšej knihy tejto série.