Che Guevarův pražský příběh
Abel Posse
Román předního argentinského spisovatele a bývalého velvyslance v Československu oživuje příběh pobytu Ernesta Che Guevary v Československu, který je dodnes zahalen tajemstvím. V životopise Ernesta Che Guevary stále zůstává neprobádaná významná kapitola: jeho tajný pobyt v Praze v první polovině roku 1966. Revolucionář tu pod falešnou totožností a se změněným vzhledem strávil několik měsíců po krachu své revoluční mise v Kongu a před posledním tažením v Bolívii, kde 9. října 1967 skončil i jeho život. Z Prahy se vší pravděpodobností řídil přípravu bolivijské akce, která se podle jeho představ měla stát ohniskem revoluční přeměny Latinské Ameriky a definitivního světového střetu mezi kapitalismem a socialismem. Nejasné epizody z Guevarova života využil argentinský prozaik Abel Posse k pokusu přiblížit se revolucionářově osobnosti a jeho každodennímu životu v Praze. Guevara se tehdy skutečně stýkal v kavárně Slavia s mladými českými hispanisty a studenty pražské Filosofické fakulty, kteří ho zasvěcovali do socialistické reality, přesto zůstává v souvislosti s jeho utajenou návštěvou mnoho nezodpovězených otázek: Konfrontoval se Guevara s každodenností československého socialismu? A jak to, že neexistují žádné Guevarovy osobní záznamy z Prahy, jestliže si skutečný Che za každé situace vedl deník, psal úvahy a poznámky?... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2012 , GaramondOriginální název:
Los cuadernos de Praga, 1998
více info...
Přidat komentář
Velmi zajímavý částečně fiktivní příběh o 5měs. pobytu CheGuevary v Praze v 60.letech. Sepsáno velvyslancem v Praze, který byl přítomností Che překvapen a pátral po pravdě v 90.letech. Zajímavý pohled na mezinárodní politiku a situaci v ČSSR.
Jodgo: Musím reagovat na váš komentář. Z něj vypadá, že jste si nepřečetl úvodník knihy, či její žánrové zařazení. "Mam pocit, ze autor si vacsinu veci vymyslel." Ano, přesně tak. Jedná se o beletristickou knihu, nikoli monografii. To je v počátku knihy zvláště dobře vysvětleno. K působení Ernesta Guevary v Praze a okolí existují důkazy, ty však neposkytují celkový obraz jeho působení v Praze. Jelikož jich je nedostatek, Abel Posse příběh v prázdných místech domyslel podle dobových reálií a také z poznatků o životě Guevary a stvořil tak román (!).
Kniha sa mi velmi nepacila, cakal som ze sa dozviem nejake nove skutocnosti o Guevarovom posobeni v Ceskoslovensku. Precital som vsak nejaky nezazivny pribeh o tom ako sa Che tula po Prahe spomina na stare casy a pripravuje sa na dalsiu vypravu. Mam pocit, ze autor si vacsinu veci vymyslel.
Posse sleduje detailně působení Che Guevary v bývalém Československu. Příběh se dobře čte a je plný zajímavých informací o minulosti a životě Che Guevary. Románové zpracování včetně zřejmě fiktivních zápisků dávají příběhu až dokumentární rozměr. Zároveň Posse výborně vystihl atmosféru doby a rozčarování Che Guevary nad poměry u nás a nad podobou takzvaného socialismu. Che byl dle Posseho především dobrodruh, idealista s filosofickými sklony a v neposlední řadě také fanatik posedlý celosvětovou revolucí.
Štítky knihy
Praha životopisné, biografické romány argentinská literatura Ernesto Che Guevara, 1928–1967 hispanoamerická literatura kubánská revoluceAutorovy další knížky
1993 | Psi z ráje |
1996 | Evita: Příběh vášně a utrpení Evy Perónové |
2012 | Che Guevarův pražský příběh |
Ja som milovníčka Kuby, jej kultúry, osobností, vývoj, veď som na tom stavala aj svoje doktorantské štúdium, avšak tu... sme sa nejak s autorom nestretli. Oceňujem veľmi zdarilý opis málo známeho obdobia v živote Che Guevaru, beletristický, ale očividne oprený o rozsiahly výskum, ale mňa jednoducho nechytil. Musela som sa nútiť dočítať do konca bez preskakovania. A je to škoda, lebo skutočne zaujímavá téma, možno sa k dielu ešte v budúcnosti niekedy vrátim.