Chladné dny
Tibor Cseres
Román Maďarského prozaika a básníka rekonstruuje krvavé události v Novém Sadu za druhé světové války.
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 1978 , OdeonOriginální název:
Hideg napok, 1964
více info...
Přidat komentář
Opis každodenného vojenského života, veľa sa toho nedeje, rutina...potom jeden rozkaz a nastáva zlom, mašinéria sa rozbieha a melie, melie až do sebadeštrukcie...
Rutina sa zauzlí do antickej drámy bez pravidiel, ale podľa predpisov.
Ústami dvoch svedkov sa vyjaví pravda (staré príslovie) ústami štyroch svedkov-aktérov sa vyjaví pravdy toľko, až sa vám zdvihne žalúdok.
Převládající dojmy: 1) Vojáci jsou strašný dobytek. 2) Elegantní klasický styl (vyká se tu i lidem, které vedou na smrt, pucflekové, paničky, páni důstojníci, ordonanc). 3) Feketehalmy-Czeydner byl úchylná svině a ne že ne (a ještě si nechal říkat Jeho Excelence!). 4) Je to spíš taková větší novela než román, škoda, člověk by se chtěl dozvědět i něco víc o celém tom podivném světě maďarské armády a jejích pánů (sic) důstojníků. Setrvat poněkud déle v přítomnosti Pozdora, Szabóa, Tarpatakiho a Bükyho, což jsou určitě zajímavé a vypovídající charaktery. 5) A jak byste se zachovali vy?
Velmi silné téma vraždění obyvatel Nového Sadu v lednu 1942 maďarskými vojáky. škoda, že autor není lepší spisovatel, aby čtenáře více vtáhl do prožitku jednotlivých aktérů. I tak se jedná o působivé dílo.