Chomsky a globalizace

Chomsky a globalizace
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47344/chomsky-a-globalizace-47344.jpg 4 5 5

Noam Chomsky, kterého mnozí oslavují jako „Einsteina moderní lingvistiky“, je jinde stejně dobře znám jako nekompromisní politický disident a sociální kritik. Kniha zkoumá Chomského nezávislé názory na globální ekonomickou hegemonii a nový světový pořádek. Jeho postoj je neobvyklý. Ačkoli dnes se všeobecně oslavuje volný obchod jako cesta k univerzální prosperitě a jako řešení ekonomických problémů třetího světa, jeho zavádění fakticky přináší pokles růstu. Chomsky ukazuje, že „svobodný obchod“ vůbec není svobodný – bohaté mocnosti nedbají na jeho pravidla, aby mohly podpořit své velké společnosti, a poslouchat je musí pouze zadlužené země třetího světa. Mnohé dále zabředávají do dluhů a jsou nuceny omezovat své školy a nemocnice, zatímco v jejich ekonomikách probíhá restrukturalizace, aby posloužily západním investicím. Na nevyrovnaných vážkách globálního podnikání tak zvýhodňované euroamerické elity musí nevyhnutelně bohatnout, kdežto zbytku světa hrozí, že se vrátí do podmínek Blakeových „temných satanských mlýnů“.... celý text

Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Triton
Originální název:

Chomsky and Globalisation, 2001


více info...

Přidat komentář

Jrsnbl
26.12.2023 4 z 5

Kratičké (konkrétně 65stránkové) představení Chomského a jeho chápání globalizovaného světa. Ačkoliv se jedná o spis z roku 2001, věřím, že Chomsky rozhodně nemůže být za posledních 20 let spokojen s vývojem, kterým se světová ekonomika ubírala, ubírá a ubírat bude.

Garik
22.08.2013

Je zaujímavé sledovať, ako Chomsky a ďalší duchovní velikáni podobného razenia stále zotrvávajú vo svojich pozíciách a pritom im akosi uniká fakt, že „zločinný“ priemyselný Sever je už dávno ovládaný elitami, ktorých myslenie vychádza z toho istého ideového podhubia, ktoré je vlastné týmto intelektuálom, ktorí na všetko hľadia optikou svojej neomarxistickej ideológie.
Ak sa nejaký štát kvôli nezodpovednej politike jeho predstaviteľov zadĺži, je to vždy vina veriteľov (Wall Street fúúúj!!!), ktorí nemajú iný cieľ, ako dlžníka načisto zruinovať. Teda ak sa niekto ocitne v ekonomických problémoch, nie je to vinou jeho vlastného diletantstva, vždy je to vina nejakého kapitalistického diabla, ktorý netúži po ničom inom, než ľudí zbavovať práce.
Títo revolucionári od písacieho stola musia vždy nájsť vinníka – viditeľného, ľahko označiteľného. Ich morálny kompas funguje ako v rozprávke – silný je ten zlý a slabý musí byť automaticky dobrý.
Napriek spomenutému, knižka obsahuje mnoho postrehov, ktoré stoja za zamyslenie. Darmo – svet nie je čierno-biely, ani jednoduchý a ľahko pochopiteľný, aj keď by sme si ho možno práve takýto želali.
Už iba na okraj poznamenám, že jazykovú úpravu textu (ak sa jej vôbec niekto venoval) si mal vziať na starosť niekto, kto lepšie ovláda spisovnú češtinu a jej pravidlá.


Autorovy knížky

Jeremy Fox
americká
2003  80%Chomsky a globalizace