Chybějící říše
Milan Bielik
Podíváme-li se na mapu světa nezaujatýma očima a se znalostí historie, můžeme dojít k překvapivému závěru: mezi současnými velmocemi jedna říše chybí. Osmanské impérium – jedna z největších a nejmocnějších říší v prostoru při Středozemním moři, která existovala přes šest set let a obsahovala nejen velkou část Malé Asie, ale i Balkánu, Černomoří, Blízkého a Středního východu a severní Afriky. Od 16. století slavný islámský Boží stát, ovládaný sultány dynastie Osmanů, spojnice mezi evropským a asijským kontinentem. Část světa, která je dnes rozdrobena na mnoho nezávislých států, v níž hoří řada válečných konfliktů a z níž v současnosti proudí do Evropy statisíce uprchlíků. Je možné, že by se z takovéto politické i ekonomické tříště mohla ještě někdy zrodit jednotná politická síla, velmoc, či dokonce říše? Ano, možné to je. Autor, který má řadu obchodních i osobních kontaktů zvláště v ekonomicky prudce se rozvíjejících bohatých zemích Blízkého a Středního východu, nás ve své žhavě aktuální knize seznamuje s myšlením, historií i současností států bývalého impéria, a co se týče budoucnosti, dochází často (pro příslušníky tradiční euro-americké společnosti) k překvapivým závěrům. Budeme v příštích desetiletích svědky vzniku nového islámského impéria?... celý text
Přidat komentář
Plně souhlasím s Adapou, autor neustále přeskakuje z tématu na téma, pokud by měl sdělit něco závažnějšího, odbude to slovy " to přesahuje rámec knihy nebo o to se nebudeme více zajímat". Jedním slovem pel-mel. Ti, co o Osmanské říši toho moc nevědí, tak si nemohou vytvořit ucelený názor. Ti informovanější se diví, že někdo mohl něco takového vydat. Škoda peněz.
Kniha mne zaujala svou anotací, tak jsem si jí s chutí koupil a hned jsem se pustil do čtení. Ale přišlo mi to takové shrnutí, skákání sem a tam. Chybělo mi tam něco hlubšího, podrobnější vysvětlení myšlenek apod.
Knížka je celkem útlá na to, že chce zahrnovat šestisetletou historii Osmanské říše a k tomu ještě se zamýšlet nad dalším vývojem.
Dobře se to čte, rozšiřuje obzor, ale jinak je to zklamání.
Pokud zkousnete neustálé přeskakování po celém území bývalé Osmanské říše dostanené ucelenou historickou informaci pro pochopení toho co se dnes děje na Středním východě.