Chyše pod horami

Chyše pod horami
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274953/bmid_chyse-pod-horami-9NM-274953.jpg 4 84 84

Chyše pod horami. Obrázek ze Slovenska od Boženy Němcové. Rozárka.

Novely Povídky Literatura česká
Vydáno: , Jindřich Bačkovský
Originální název:

Chýše pod horami a jiné povídky, 1881


více info...

Přidat komentář

Petra-Nela
26.12.2024 5 z 5

Moc krásný příběh i když moc kratkỳ, mohl byl víc rozepsan, staročestina mě ze začàtku dělala problemy, ale pak jsem si zvykla,

Maki229
14.10.2024 4 z 5

Zase moc krásné popisy paní Němcové slovenské krajiny i místních lidí a jejich tvrdého života. Tato povídka mě však oslovila ze všech nejméně, snad že příběh byl příliš stručně napsaný. Je to jen můj pocit a 4 hvězdy si za mě rozhodně zaslouží.


kolacky
22.10.2023 5 z 5

Utěšená rozprávočka...

Kanylka
29.09.2021 4 z 5

Příběh ze slovenského venkova. Velkou radost jsem měla z dnes již nesrozumitelného českého jazyka, tak to byla výzva největší.

Atak
07.08.2021 5 z 5

Kdo by neznal Boženu Němcovou a Babičku, takový se tu nenajde, ale tato povídka je něco zcela jiného napsáno slovy kde je opravdu potřeba slovníku ;)

JulianaH.
24.06.2019

Jak už zmínily komentáře pode mnou, Chyže pod horami je spíš etnografický obrázek než epický příběh, respektive jednoduchý děj je jenom záminkou k sondě do života tatranských Slováků (zejména je tu zobrazen obyčej pálení ohňů).
Studenta a malíře Bohuše Sokola donutí bouře přenocovat u neznámých horalů, rodiny Medvedů, která sestává ze starého hospodáře a jeho vnučky Katušky. Samozřejmě v sobě mladí lidé najdou zalíbení, a když Bohuš dostuduje, s Katuškou se žení, čímž zamotá hlavu zlolajným zněmčilým živlům.
Ze všech povídek od Němcové, které jsem na střední škole četla, mi tato přišla nejméně záživná, poněvadž národopis, a zvlášť ten český, je pro mě utrpení. Umím si ale představit, že ve své době působila jako provolání národní hrdosti a zároveň cenný souhrn etnografických faktů o bratrech Slovácích. A jistě, romantický příběh zapůsobí vždycky, byť je poněkud primitivní. To ale próze z 50. let nelze vyčítat. Nějak se národní literatura přece začít musí.

Skutečnost, že Bohuš maluje, mi přijde pro Němcovou typická: často předkládá ve svých textech autoreflexi umění. Národopisné pasáže mi zase silně připomínají Babičku a nezajímavá není ani spojnice mezi Slováky a Čechy prostřednictvím motivu Bílé hory.

Šárkaxx
02.06.2019

Proti ostatním povídkám je tahle bez nějakého zvláštního příběhu, místy mi to přišlo vlastně jako taková studie o životě lidí z venkova, podobně jako Chudí lidé. Řekla bych, že ta povídka měla hlavně obrozenecký význam v době, kdy byla napsaná (ale možná jsem úplně vedle..)

Riccia
17.07.2017 5 z 5

Tato povídka z XIX. století je idylickým vyprávěním o životě horalů v Nízkých Tatrách. V příběhu, jehož děj se odehrává během tří červnových dnů a finále potom o rok a půl později, líčí autorka krásy tamní přírody, představuje tehdejším jazykem typické oblečení zdejších obyvatel, způsob hospodaření, lidové obyčeje, pověry i texty zdejších lidových písní. Je to pestrá pohlednice z cest, kterou vytvořila Božena Němcová na základě svých vzpomínek z putování po tamním kraji

maryzka
25.04.2012 2 z 5

je to kniha o vztahu mezi čechy a slováky a závěrečný efekt knihy je perfektní skandal v salonu v poněmčelé češce, která nemuže pochopit jak si skvělá partie uškodila když si vzala děvče ze Slovenska