Chytání naděje
Vlastimil Brouček
Rybářské povídky jsou pravděpodobně jedinou knihou tohoto autora. Knihu uvedl tímto mottem: " Za jeden z největších prohřešků na vlastních dětech považuju to, že jsem z nich nevychoval rybáře. Tak jim aspoň věnuju tuhle knížku: Kateřině a Martinovi a přátelům rybářům, pro které jsem ji napsal." 27-057-86
Přidat komentář
Nenápadná knížka, o které jsem se dozvěděla vlastně úplnou náhodou. Ve vyřazených knihách z obecní knihovny jsem narazila na knihu "Fotografie po tatínkovi", která se mi moc líbila, a tak jsem pátrala, co dalšího její autor, pro mě do té doby zcela neznámý, ještě napsal. Mrzelo mě, že jen jednu knížku, alespoň na DK jich víc není, a nejspíš jich V. Brouček skutečně víc nenapsal, protože působil hlavně jako překladatel. O to víc mě potěšilo, že knížka je o rybaření. Na toto téma jsem přečetla řadu knížek a "Chytání naděje" bych hodnotlila jako jednu z nejlepších. Je v ní nejen humor a vyprávění o více či méně uvěřitelných zážitcích "tichých bláznů", ale v mnoha povídkách nechybí ani silný morální podtext.
Autor – rybář a vypravěč příběhů – se neprezentuje jako borec, který přelstí každou rybu a k tomu ještě u vody po nocích zvládá pít za dva a obšťastňovat milenku, ale jako člověk chybující, někdy možná až klukovsky naivní a skromný. Právě tím si mě jeho povídky získaly, na rozdíl od knih některých mladších autor. Nemyslí jen na sebe a na ulovení ryb (a pokud k tomu sklouzne, sám sebe napomíná), ale leží mu na srdci osud našich vod a přírody jako celku, i lidí, kteří si přírodních krás dovedou vážit.
Je mi upřímně líto, že pan Brouček zemřel krátce poté, co oslavil padesátku, a nedožil se vydání ani jedné ze svých dvou knih. Byl by zasloužil pobýt mezi lidmi i rybami déle. A jestli se dívá od nějaké nebeské řeky či rybníka, chci mu vzkázat, že mu moc děkuji aspoň za ty dvě knížky, které napsal...
příjemná oddychovka na dovolenou u vody, pěkně napsaný, humorný. Zpracováno i jako audiokniha.
Příjemná oddychová knížka plná povídek od vody či o věcech, které mají s rybařením něco společného. Pro rybáře povinnost. Z knihy je cítit pohoda, kterou rybáření přináší.
Jednotlivé povídky se jmenují:
Na stromě ryby nerostou
Král Seče
Lekce z pedagogiky
Kapři za všechny prachy
Lupiči z Kelasuri
Doktorská
Velikonoční kapr
Když kvete voda
Jak se rodí ryby
Štika z Hostivaře
Vánoční
Má láska Šírava
Když to nejde - tak to musí jít
Stesk po jihu
Malý rybář
Rybář se psem
Malá ryba taky ryba
Dědek protivnej
Panské rybníky
Etymologická
Nepohoda
Úvod na závěr
každý rybář to zná - ranní mlhu nad řekou, když svítá; vůni vody a hlíny, když jemně prší (to berou nejvíc!)