Chytrozemě
Lucy Crehan
Nepostradatelná kniha pro učitele, rodiče i studenty, kterým záleží na vzdělávání. A také pro ty, kterým se nelíbil náš školský systém, když sami seděli ve školních lavicích. Lucy Crehan byla jako učitelka v městské škole rozčílená neustále se měnící vládní politikou, která se prý zakládá na zkušenostech z nejlepších vzdělávacích systémů. Ve Finsku, Kanadě, Japonsku, Číně a Singapuru strávila měsíce s učiteli ve školách. Rozhodla se zjistit, co se skutečně děje ve třídách v zemích, jejichž teenageři se umísťují na předních místech ve čtení, matematice a přírodních vědách. Poté, co v každé zemi strávila nějaký čas výpomocí ve školách a často zůstala s učiteli, nás bere na exkurzi po těchto vzdělávacích systémech, vykresluje obraz školního života, dává smysl teoriím, faktům a číslům prostřednictvím příběhů skutečných učitelů a dětí a vybízí nás k zamyšlení nad cíli vzdělávání ve světle těchto rozdílných možností.... celý text
Psychologie a pedagogika Sociologie, společnost Vzdělávání, školství
Vydáno: 2022 , AudiolibrixOriginální název:
Cleverlands, 2016
více info...
Přidat komentář
Kvalitní čtivá kniha jak pro pedagogy, tak pro rodiče uvažující nad vzděláváním svých dětí (zvláště na základním stupni).
Zajímavé a přínosné poznatky (pro mě, jakožto pedagoga, ale věřím, že to dokáže otevřít obzory lidem z jakýchkoli "pozic"). Za sebe bych řekla, že na můj vkus možná až příliš populárně naučné a naopak bych uvítala více strukturovanosti, odbornosti, faktů. Ale to není výtka knize jako takové, spíše jde o způsob její "aplikace". Každopádně jsem ráda, že se ke mně publikace dostala. Zatím jsem víceméně žila i v myšlenkách jen v tom našem českém rybníčku a je pro mě určitě přínosné myslet na systémy a struktury, které (ne)fungují v jiných částech světa, a něco si z toho odnést do vlastní praxe.
Jsem zhýčkaná populárně naučnou literaturou. Tahle kniha je jen naučná. Není moc zábavná (aspoň pro mě ne), ale obsahuje zajímavé informace.
I když se autorka ke konci snažila to zvrátit, stejně jsem ráda, že nežiju v Asii.
Kniha velmi zajímavým a poutavým způsobem vysvětluje složitou edukační realitu zemí, v nichž žáci dosahují výborných výsledků v mezinárodních výzkumech výsledků vzdělávání. Byť se tématy odborně dlouhodobě zabývám, některé poznatky pro mne byly nové. Autorka má dar psát poutavě o složité problematice a i když některé věci zjednodušuje, v zásadě se dá se závěry jejích analýz souhlasit.
Skvěle zpracovaná kniha která je především z praxe. Porovnávání školských systému a celkově přístupu ke studentům a učitelům. Velmi zajímavé a přínosné nejen pro pedagogy ale i zamyšlením proc se některé země posunuly tak dopředu oproti jiným.
Chytrozemě jsem původně zakoupila do školní knihovny. Po přečtení první kapitoly jsem usoudila, že si ji nechám a do knihovny koupím novou. Už dlouho se mi nestalo, že by mě tak zaujala populárně naučná kniha, dokonce jsem si v ní podtrhávala, což obvykle nedělám. Vzala jsem to jako takové studijní čtení, které je ovšem poutavé a napínavé jako nějaký dobře napsaný příběh. Po prvním přečtení znovu poslouchám jako audioknihu.