Čingischán
C. C. Bergius
Kniha o velkém sjednocení Mongolů pod silným vedením Čingischána a následné tažení za čínskou zeď. Ve své době jedna z největších říší světa.
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2000 , BB artOriginální název:
Dschingis-Chan, 1967
více info...
Přidat komentář
Recept na dobrou knihu je jednoduchý. Vemte si popis života Čingischána z Wikipedie a napište kolem něj příběh. Skromné kapitoly líčící intriky a úklady jednoho z největších velikánů dějin lidstva. Skvělé promyšlené strategie dobývání nových zemí, spojené s prozíravostí a předvídatelností. Jak dokázalo táhnout půl milionové vojsko s 2 miliony koní přes celou poušť a hory Pamíru? I na to měl Čingischán odpověď. Na celou Asii se teď dívám jinou optikou - optikou kolem roku 1200.
Jedna z moc krásných pojetí velké osobnosti v podobě Čingischána,který se snažil sjednotit rody mongolů.Moc pěkné doporučuji si přečíst a zamyslet se nad touto myšlenkou,která opět dala za pravdu,že rúzné národnosti nevytvoří jednotu.Tento konec čeká i Evropskou Unii(vedení),která si hraje na otce a matku a nařizují pro svůj prospěch nevýhody pro ostatní státy(likvidace Česka:zemědělství,těžký a lehký průmysl,potravinářství atd....)
Promiskuitní, krutý velikán, který sjednotil mongolské kmeny v jeden národ. Vynikající stratég a vojevůdce. Mistrné ztvárnění člověka posedlého mocí a touhou po oddanosti druhých a jejich podrobení.
Že byl Čingischán krutý a bezohledný dobyvatel, to je všeobecně známé. Dost mě však překvapilo, že dával vyhlazovat celé národy. Marně přemýšlím o jiném podobném vládci, ale napadá mě jen Hitler:
"Téměř chroptěl, když řekl: Toluj musí do Kchaj-fengu. Všechny pobít! ... Přepadněte Kchaj-feng. Od jihu. Rozumíš Toluji?
Ano, otče.
Přísahej, že můj rozkaz vykonáš.
Přísahám.
Všechny zabít!"
Jedna z lépe napsaných knih o pravděpodobně největším dobyvateli v historii lidstva. Život Čingischána je barvitě a čtivě vylíčen od jeho mládí, přes sjednocení mongolských kmenů a dobytí Číny, až po tažení do Střední Asie, Indie a Evropy. Čingischán zemřel jako nejmocnější vládce středověku a jeho říše ho přežila o několik set let.
[055/11] Okrajové životopisy, které používají historické události jen jako berličky pro další pohyb slavných osobností, mám vcelku ráda. Vyplívá z toho, že se text musí brát s odstupem a mezilidské vztahy nemusí vycházet z reality, pouze je nahradila fantazie a spekulace autora. Ale když se to umí, nemám tomu co vytknout.
(013) ,,Taž se, kdykoliv se můžeš tázat, a teprve potom si utvářej úsudek.“
C. C. Bergius podává život slavného vojevůdce velmi realisticky, ale chybí tomu hloubka, které se dalo jen velmi těžko dosáhnout, díky malému množství informací z osobního života. Mongolové nevedli záznamy o vztazích, ale o politice, účetnictví, organizacích armád, plánování jednotlivých tažení a sestavování zákoníků. Kromě pomsty nic osobního nesmělo zasahovat.
(139) Proč musíme věčně zabíjet? Abychom mohli žít? Cožpak je život šílenství?
Co musím autorovi pochválit, tak (podle mého názoru) naprosto dostačující popis strategie Mongolů, jejich útrapy a úskalí, která nemohou při jednotlivých taženích chybět. Neuvěřitelná houževnatost, odvaha, ale i hrdost a pomstychtivost. Dalo by se říci, že na rozdíl od jiných podobných románů, si autor od Čingischána zachoval patřičný odstup a i přes jeho neskutečnou schopnost dobývat a velet svému lidu, pohlíží na něho jako na člověka krutého a “bezcitného“, který vychovával své syny v muže tehdejší doby a nebál se sebrat jim “hračky“, které později zadupal do písku Gobi.
(187) ,,Velký není ten, kdo vítězí v boji, nýbrž ten, kdo vítězí sám nad sebou
Ale celé to všechno chtělo více se zaměřit na rodinné vztahy, které se pohybovaly pouze mezi hlavou rodiny a jeho ženami. Je to škoda. Docela by mě zajímalo jeho dětství a to, jak podrobněji vychovával své syny (které vídal jen tehdy, když zrovna nesekal hlavy), co pocítil, když zachránil jednu ze svých žen od únosců a jaký vztah měl s třetí manželkou a co se s ní později stalo. Místo toho děj postupuje skrze jednotlivé bitky a půtky, rozebírá podrobně jednotlivá tažení a finální čtvrtá kniha se už věnuje jen a pouze válce a výzvědným tažením do Evropy. Škoda.
(458) ,,Jestliže jsme donuceni spojit se se zrádci, činíme tak jen proto, abychom je zničili.“
Štítky knihy
panovníci Mongolsko války vojevůdci, vojenští velitelé Čingischán, asi 1162–1227
Autorovy další knížky
1989 | Osudný medailón |
1979 | Čingischán |
1974 | Havárie |
2002 | Španělská ruleta |
2007 | Žhavý písek |
Čingischán je historický román o jednom z největších vojevůdců v dějinách lidstva. Žádný jiný vůdce nezaložil říši tak rozlehlou, která by přervala ještě do doby jeho vnuka. V tomto ohledu je příběh Čingischána naprosto unikátní a jedinečný.
Román je směsicí historických událostí a fiktivní představy o Čingischánovi. Autor vykreslil Čingischána jako člověka, který dovedl být velmi krutý, ale současně byl schopný překročit své emoce a rozhodovat moudře. V tomto ohledu autor vykreslil Čingischána velmi věrohodně jako výjimečnou osobnost.
Samotný příběh se drží historických faktů a přišlo mi, že nijak zásadně nevybočoval z obecných znalostí o mongolech a jejich vůdci. Osobně se mi kniha četla tak půl na půl. Je na ní poznat, že byla vydána před více než padesáti lety a její styl mi moc nesedl. Přišlo mi to trochu ucourané. Mnohem více mi sedla kniha Džingischán od Harolda Alberta Lamba, která nezabíhala tolik do detailů a naopak se soustředila i na události týkající se dobývání Evropy.
Tento román o Čingischánovi si ode mne vysloužil 4 hvězdy. Příliš mi nesedl styl, jakým byl příběh vyprávěný. A spíše než k této knize bych si znovu přečetl Džingischána od Harolda Alberta Lamba.