Čínské století
Federico Rampini
Kdo žije mezi Číňany, naučí se obdivovat jejich úžasnou vitalitu, rafinovanou kulturu, fantazii i moudrost. Považuje proto za nepřirozené, že mají vůdce, kteří se na své posty dosazují sami. Čínské století nebude úplné, pokud se v srdci Zakázaného města nezrodí demokracie: nepochybně půjde o jednu z největších událostí lidských dějin.... celý text
Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2008 , DokořánOriginální název:
Il secolo cinese, 2005
více info...
Přidat komentář
Kniha byla napsána a vydána roku 2005, což se nezdá tak dávno, ale v některých oblastech díky rychlému celosvětovému, ale hlavně čínskému pokroku je neuvěřitelně zastaralá. To není výtka, je totiž zajímavé srovnávat, co se za tak krátkou dobu změnilo a jak moc. Rampini většinu kapitol pojal jako reportáže na různá témata. Některá jsou velmi zajímavá, některá mě tolik nezaujala, každopádně čtenáři přináší různorodý pohled na (téměř) současnou Čínu. A o mnohých veledůležitých tématech se ani moc nemluví a neví!
Nakonec si dovolím jednu alarmující citaci z úplného závěru knihy, kdy autor předpokládal to, co bohužel je nyní realitou v ČR, Evropě i USA: „Sympatie, jíž se pekingské diktatuře dostává od mnoha lidí ze Západu, poukazují v podstatě na naši krizi důvěry v sebe sama a v hodnotu našich svobod. Pokud se Čína nezmění, hrozí, že se změníme my. Vliv této nové světové supervelmoci, sbližování a vzájemná kontaminace systémů mohou posílit autoritářské choutky, které jsou již v Americe a Evropě přítomné. Více globalizace a méně svobody, více kapitalismu a více disciplíny pro všechny: to by byl ten nejhorší možný závěr čínského století.“ 70-80%, 15. 5. 2022.
Knížka staršího data, ale nelze si dělat iluze, že by se za tu dobu něco v Číně změnilo - spousta zajímavých informací uceleně v kostce podává čtenáři takový rychlokurz problematiky a jisté mentality čínských obyvatel. Zajímavé čtení a kdo chce mít všeobecný přehled, tak určitě, když natrefí na tuto knihu, tak ji jen tak nepřejde.
Pre nás Európanov je Čína ešte stále príliš ďaleko, aby sme sa vážne zamýšľali nad jej skutočným vplyvom vo svete. V tejto knihe sa píše o témach, o ktorých médiá skôr mlčia - systematické drancovanie životného prostredia za účelom zvyšovania hospodárskej produkcie (smog v mestách - uhlie ako hlavné palivo vo fabrikách, elektrárňach, najväčšia vodná priehrada na svete...) , o tom, čo politika jedného dieťaťa spôsobila v rodinných vzťahoch (jedináčikovia - "malí cisári") či ako v praxi vyzerá vyvažovanie slobody bohatstvom („Mlč a ja z teba spravím boháča.“). Mnoho zaujímavých postrehov, ktoré však nie sú pre nás Európanov príliš povzbudivé. Ako kedysi vraj povedal Napoleon - "Keď sa Čína zobudí, zatrasie sa zem." Myslím, že Čína sa už preberá...
Základní nepochopení čínské společnosti a historie. Jakýkoliv pokus o umělé naroubování západní demokracie s jejími mnohdy pokryteckými "hodnotami", která je navíc v současné době v hluboké krizi, odlišným kulturám je předem odsouzený k nezdaru.