Činy krále Artuše a jeho vznešených rytířů
John Steinbeck
Legenda o králi Artušovi leží v základech našeho povědomí a s odkazy na Artuše, Merlina, Svatý grál či Rytíře od kulatého stolu se setkáváme téměř denně, a to nejenom v souvislosti s žánrem fantasy literatury. Velkou zásluhu na tom nese kniha sira Thomase Maloryho (1416–1471) Smrt Artušova. Její vyprávění o dobrodružstvích, rytířskosti, přátelství, cti a nebezpečích fascinovalo Steinbecka již v útlém mládí, ale rozhodl se je převyprávět do moderní angličtiny až na sklonku své kariéry, v roce 1958. Zpočátku se jednalo o pouhou parafrázi, ale po dohodě s redaktorem se rozhodl dát příběhům moderní formu jak hlubším vykreslením postav tak prostředí středověké Anglie. A tak dobrodružství královny Guinervy, nejrytířštějštího z rytířů sira Lancelota od Jezera a dalších ožívají v nové podobě vytvořené jedním z největších mistrů slova. Jak ve své předmluvě píše Christopher Paolini, populární autor fantasy, „kdyby si místo Artušovy smrti Steinbeck zvolil své vlastní podobné téma, jistě by vzniklo mistrovské dílo fantasy žánru. Dokazuje to již i jeho román Pohár zlata.“... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2009 , BaronetOriginální název:
The Acts of King Arthur and his Noble Knights, 1976
více info...
Přidat komentář
Tohle není klasický Steinbeck, ale Malory. Pokud to tak vezmete, tak máme zde jedinečný pohled na artušovské legendy, nepřekroucené filmovými adaptacemi :)
Byla to dlouhá a chvílemi zoufalá četba. Nikdy ovšem knihu neodložím, a opět se potvrdilo, že máme soudit až poté.. Po přečtení dopisu pro Ero a Chase jsem teprve pochopila....
John Steinbeck měl artušovské příběhy a starodávnou Británii očividně rád. V pláni Tortille hovoří o paisanech, kteří zde žijí semknutí jako staří Britové ve Walesu a jejich pitky a rvačky přirovnává k hodování a vznešeným soubojům rytířů kulatého stolu. Starodávné artušovské historky o rytířích a jejich dámách vypráví moderním jazykem, ale nikdy nedovolí čtenářům zapomenout na to, že jde o legendu obestřenou romantikou a tajemstvími, a zejména o ctnosti, jež si zaslouží být opěvovány.
Tak tuhle knihu jsem koupil, protože mne vždycky fascinovali rytíři, jejich chrabrost, odvaha a jakési kouzlo a aura, které je obklopuje. Uvnitř je několik příběhů z doby a reálií artušovské Anglie. Nevím, jestli si něco Steinbeck vymýšlel, nebo jen převyprávěl staré legendy, ale příliš mnoho dějinných zvratů dělá z jednotlivých příběhů spíš jakousi kroniku. Škoda jen, že ji Steinbeck nedokončil.
Štítky knihy
americká literaturaAutorovy další knížky
2004 | O myších a lidech |
2006 | Na východ od ráje |
1941 | Hrozny hněvu |
2002 | Na plechárně |
2003 | Toulavý autobus |
Artušovské legendy mi nic moc neříkají, ale po tomhle čtenářském zážitku si o nich asi ještě něco zjistím. Skvěle napsaná kniha.