Církev a výzvy přítomnosti
Éric De Moulins-Beaufort
Arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort promýšlí ve své knížce nejdůležitější společenské, duchovní a kulturní výzvy, před nimiž stojí dnešní církev. Je přímočarý, přesný, nebojí se těžkých témat a neztrácí naději. Prvním tématem je sexuální zneužívání v církvi: co ho spouští, jak fungují mechanismy, jež ho udržují ve skrytosti, i jak mu předcházet. Druhým tématem jsou zásadní změny promlouvající do našich životů – prudký rozvoj techniky, medicíny a moderních technologií; individualizace lidského údělu a zároveň přenášení řady úkolů na stát. Rozvoj individuality je podle mínění autora příležitostí pro osobní odpověď na Boží volání. Třetí úvaha rozvíjí téma křesťanského manželství a rodiny v 21. století. V čem je převratné Ježíšovo pojetí manželství? Jaký impuls dal církvi svojí teologií těla a manželství sv. Jan Pavel II.? Co nabízí církev lidem, kteří chápou rovnost, svobodu a lásku úplně jinak než křesťané? V posledním textu mluví autor velmi upřímně o důvodech, proč se dnes stát knězem. Klíčová otázka zní: Co je posláním kněze podle Ježíšovy vůle? A můžeme kněžství prožívat s radostí?... celý text
Literatura světová Náboženství Biografie a memoáry
Vydáno: 2021 , Karmelitánské nakladatelstvíOriginální název:
L'Église face à ses défis, 2019
více info...
Přidat komentář
Neuvěřitelně čtivá zamyšlení nad situací církve v dnešní západní společnosti z pera předsedy francouzské biskupské konference. Témata: 1. Sexuální zneužívání v církvi, 2. Církev tváří v tvář výzvám doby, 3. Současné teologické a pastorační výzvy pro manželství a rodinu, 4. Proč se dnes stát knězem?
Vždy jde přímo k jádru věci, vychází ze svých zkušeností, spousta zajímavých postřehů. Kniha, byť úvahová, je velice čtivá.
Chtělo by se poznamenat: Kéž bychom i u nás někdy měli takového předsedu biskupské konference...
"Chodit každou neděli na mši a brát to jako povinnost si představíme spíše než jít na stejné místo pro vlastní potěšení. V kostele lze potěšení najít (a opakuji, že i povinnost obnášela jistou část potěšení), ale vyžaduje to od každého velmi náročné vnitřní nasazení. Ve společnosti hojnosti jsme si zvykli na život v dostatku a bez utrpení. Z toho se můžeme jen radovat. Ale jakou naději v sobě ještě živit a proč bychom čekali na Spasitele shůry? Zrychlování času redukuje jednotlivce na roli výrobce a konzumenta. Jaké místo pak zůstává v našem životě pro ztišení, niternost, nebo reflexi?"