Císařové snů

Císařové snů
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271668/bmid_cisarove-snu-YrE-271668.jpg 4 6 6

Ještě před sto lety si mohli lidé zajít do lékárny pro jakékoliv množství různých nakopávačů a srážečů ve formě lektvarů, tonik či prášku, které obsahovaly různé koncentrace opia, kokainu nebo konopí. Tato skvělá kniha nám říká, jak jsme z tehdejší reality dospěli k té dnešní; a také co tomu všemu předcházelo. Mike Jay odhaluje kořeny psychoaktivního požitkářství jednadvacátého století a přináší čerstvý pohled na popisy užití konopí a opia od velikánů, jako byli Baudelaire a Coleridge.... celý text

Literatura naučná Historie Zdraví
Vydáno: ekniha , Volvox Globator
Originální název:

Emperors of Dreams, 2002


více info...

Přidat komentář

painthers
05.12.2022 4 z 5

Historie drog (zejména do 20. století hezky přehledně). Odkud se bere slovo hašiš a proč se nakonec proti konopí bojovalo zejména v rámci boje proti Mexickým (a jiným migrantům)? Od kdy si lidé píchali opium nitrožilně? Jak vypadal první zaznamenaný trip na lysohlávkách? Kniha je rozdělená do kapitol a v každé z nich se autor věnuje historii užívání a prohibice různé látky. Rajský plyn, opium, konopí, kokain… místy je text lehce chaotický, ale ucelený obrázek o drogové historii vám dá excelentní. Takže pokud vás problematika drog zajímá, tak doporučuji.

Kozel
06.03.2019 4 z 5

Když se řekne 19. století a drogy, představím si opiové doupě. Pokud si představím opiové doupě, vybaví se mi scény filmu Z pekla nebo ještě lépe - úvodní stránky Dickensovy knihy Záhada Edwina Drooda. A přece je to málo.

Císařové snů je knížka sice útlá, ale informačně velmi nabitá s tendencí mi pozměnit, respektive velmi rozšířit vnímání mého oblíbeného století a nutit k přemýšlení. Celkově se 19. století neslo v duchu zkoumání, objevování, odhalování a vynalézání, což platí o drogách jako o čemkoli jiném. Hlavně pro Západní svět znamenal objev stimulantů, povzbuzovačů i jízdenek do jiných světů, což v mnoha případech na začátku vypadalo jako cesta za poznáním, ale v důsledku zanechalo dalším generacím dárečky skutečně nepěkné.

A tak můžeme sledovat, kterak se první chemicky stvořená droga - rajský plyn - zneužíváním změnil v ohyzdnost; jak se prospěšný morfin a heroin v podobě pastilek či tinktur vynálezem injekčních stříkaček proměnil v jízdenku do pekel; jak se marihuana, která tehdejší badatele zvlášť neoslovila, stala symbolem drog a démonizovanou rostlinou; nebo jak povzbuzující koka v podobě kokainu rozprášila nejednoho člověka. To vše dáno do kontextů společenských, vědeckých, uměleckých i politických. Je zajímavé, že největší hrozbou pro všeobecnou západní společnost je droga nejvíc tolerovaná a dovolená - alkohol. Inu, asi je to vždy o užití a použití.

Abych to shrnul, drogový příběh Císařové snů rozhodně stojí za pozornost i přes malou kosmetickou vadu způsobené poněkud rozhozeným řádkováním českého vydání. Je možné, že v nakladatelství Dedalus se při vzniku knížky ponořili do studia taky trochu svědomitěji.