Číslicová technika
Vratislav Davídek , Marcela Antošová
Učebnice číslicové techniky je určena pro žáky středních odborných škol, středních integrovaných škol, případně jako doplňková učebnice pro bakalářskou etapu vysokých škol technického zaměření. Učebnice zpracovává komplexně problematiku číslicové techniky od jejích základů až po mikroprocesorovou techniku. Po vysvětlení základních pojmů z číselných soustav a kódování dat pokračuje výklad stěžejními částmi zabývajícími se logickými funkcemi, logickými členy, kombinačními a sekvenčními logickými obvody. Čtenář je veden od nezbytných teoretických základů až k praktickým aplikacím s příklady využití integrovaných obvodů. Výklad je doplněn užitečnými informacemi ve formě tabulek, grafů a především řadou příkladů usnadňujících pochopení a procvičování vykládané látky. V učebnici je uveden popis a použití současné moderní součástkové základny od obvodů s nízkou hustotou integrace až po moderní složité mikropočítačové systémy. Kniha je zařazena na seznamu učebnic pro střední odborné školy MŠMT (čj. 23971/2003-23 ze dne 31.7.2003 s dobou platnosti 6 let).... celý text
Přidat komentář
Základní kniha všech, kdo se více ponoří do studia slaboproudé elektrotechniky. Tyto řady knih jsou velmi zdařilé a i poskytují základní vhled do problematiky číslicové techniky.
Čítače binární, desítkové, hexadecimální, posuvné registry, ale i paměti, kterým můžu posílat data z malých čipů, tyhle šváby od sebe někdy dělí několik desetiletí vývoje elektroniky, všechny ale spojuje jedno - data. Od nejjednodušších (1 puls představující 1 kubík na sekčním vodoměru, přes BCD kód, po relativně složité a různým způsobem zajímavé soustavy a protokoly).
Dokážu strávit několik vášnivých večerů třeba s dekadickým dekodérem z osmdesátek nebo s relativně moderní (někde už to ale označují jako high-low technologie, vývoj jde fakt neskutečnými kroky) pamětí s osmi nožičkami , můj duch se u toho vznáší nad abstraktní krásou datových toků.
Jediné co mě sráží je snad jen vzpomínka na profesorku, která nás nepříliš úspěšně zasvěcovala do tajů klopných obvodů, nás ale bohužel zajímaly jen průvodní jevy její lásky v čirou estetiku čísel - pach podpaží. Na tělo se nesmí, ikdyž je duch unešen do nebetyčných výšin, zapomínat. Tedy aspoň do té doby, než nás technologie kompletně dekóduje, buňku po buňce, neuron po neuronu, a z nás zůstane jen vesmírem proudící jásající a vševědoucí tok bitů a bajtů.. :)
V půjčovně knih - mé oblíbené knihovně - občas si prohlédnu nabídku místní
"kniho-budky". Tentokrát tam byla učebnice o tom, jak fungují počítače - základní a ostatní elektronické prvky moderní doby. Přiměřeně jsem obeznámen!