Číšnické humoresky
Eda Veselý
Znáte poctivou toaletářku Emu, zvědavou servírku Čikinu Lechtavou, číšníka Ferdu Ruku, rituály prapodivných hostů, zažili jste souboj rumových titánů či navštívili hospůdku snů? Že ne? Nevadí. Na stránkách této knihy vše snadno doženete. Upozornění! Po přečtení Číšnických humoresek už nikdy nebude prožitek návštěvy restaurace fádní. To vám garantuje Eda Veselý, autor, který zdařile vykresluje gastronomický obor včetně míst, v nichž se historky odehrávají. Ať už patříte mezi lidi z branže a pracujete jako kuchař, číšník, servírka, výčepní, pomocná síla v kuchyni či manažer/ka restaurace, osloví vás detailní znalost prostředí a specifického žargonu, známé i nepředvídatelné situace, neutuchající humor a profesionální pohled na všelijaké pasti a problémy, které mohou na place a v zákulisí kdykoliv nastat. Přišli jste do hospůdky jako hosté? Chcete vědět, co práce těch, kteří se o vás starají, obnáší? Chcete se podívat přímo pod pokličku? Pak je kniha Edy Veselého určena i vám, zákazníkům... Možná se v typologii hostů a barvitě vylíčených postaviček najdete, možná je kolem sebe zpozorujete. Pro objasnění některých pojmů autor sepsal také slovníček. Číšnické humoresky ukazují v rozevlátých povídkách i básních, s bohatou fantazií Edy Veselého, umění být pábitelem.... celý text
Přidat komentář
Autorovy další knížky
2021 | Číšnické humoresky |
2016 | ŽižkOFFnaEX |
2015 | Čardáš Klaunů |
2011 | Chmýří v nose |
Knihu takto tematicky zpracovanou jsem ještě nečetl. Kniha je vhodná pro pracovníky, kteří pracují v oboru gastronomie (kuchař, číšník, servírka, výčepní, pomocná síla v kuchyni, manažer/ka restaurace) a také pochopitelně pro čtenáře, kteří se chtějí podívat pod pokličku této branže. Knihu hodnotím na 90 %.
Na počátku je uvedeno, že „Obsah knihy je napsán s větší či menší nadsázkou a někdy okořeněn až do neuvěřitelna. Avšak inspirován je skutečností.“
Kniha je rozdělena do několika částí:
1. PŘEDKRMY – krátké postřehy a zkušenosti z práce číšníků a světa gastronomie
2. POLÉVKY – střepy z placu a okolí
3. HLAVNÍ JÍDLA – 63 povídek, nejobsáhlejší část. Líbily se mi např. tyto povídky: Pracovitá toaletářka Ema, Dentální horor ve Steakhousu u tří kojotích hlav, Bosonohý číšník Pinožka, Manažer gumová hadice, Servírka s rukou v žabích ústech, Svařák s vločkou a mnoho jiných.
4. DEZERTY – básně
V knize se nachází ČÍŠNICKO-ČESKÝ SLOVNÍK, ve kterém nalezneme žargon v této branži, což se mi líbilo. Některé pojmy jsem znal z minulosti (MAGICKÝ OKO aj.), mnoho pojmů jsem slyšel úplně poprvé (RESTROFEJISTA, STAVIT SE NA KAFE, SOJKY, ŠROUBOVÁK aj.).
V závěru knihy se nachází KÓDY KONFLIKTŮ MEZI ČÍŠNÍKEM A HOSTEM, MŇAMMŇAMÓZNÍ KUCHAŘKA se čtyřmi zajímavými recepty na každé roční období a DOSLOV.
Autor pracuje v oboru gastronomie a celou knihou se line humor. Dočteme se také o různých problémech a nesnázích, které mohou v tomto prostředí a v zákulisí nastat.
Kniha obsahuje pěkné ilustrace FRANTIŠKA KOLLMANA. Moc se mi líbí obálka kniha. Je moc pěkná a originální. Snad jsem se ještě nesetkal s takovou obálkou a nemohl jsem se na tuto obálku vynadívat, než se mi do rukou dostala tato kniha.
Je vidět, že autor si dal velkou práci s napsáním této knihy a kombinuje v nich různé literární žánry. U knihy jsem se pobavil a zpříjemnila mi chvíle čtení. Za pozornost stojí, že autor používá různá zajímavá jména svých hrdinů včetně názvů různých restaurací, hospod apod.