Čistý kód: Návrhové vzory, refaktorování, testování a další techniky agilního programování
Robert Cecil Martin
Poznáte špatný kód od dobrého? Naučte se tvořit správný a srozumitelný kód nejen pro efektivní týmovou spolupráci. Zjistěte, jak opravit špatný kód na správný. Osvojíte si tak návyky a postupy profesionálů v oboru. Kniha se v jednotlivých kapitolách zaměřuje na časté problémy, se kterými se lze setkat při psaní kódu v libovolném jazyce. Prozradí vám, čemu se vyhnout, které vlastnosti by měl kód mít, a také nabídne celou řadu profesionálních doporučení, jak průběžně zlepšovat opakovaně používaný kód. Obecné rady, které lze aplikovat na libovolný jazyk, doplňují ukázky v Javě. Publikace vás mimo jiné naučí, jak: - Vybírat srozumitelné názvy funkcí, tříd, metod a objektů - Správně rozložit funkčnost projektu mezi funkce - Vytvářet hodnotné komentáře - Formátovat kód pro co nejlepší čitelnost - Efektivně zpracovávat chyby - Testovat právě vytvářený projekt - Využít paralelního zpracování k lepšímu využití hardwaru - Zlepšit nebo opravit již vytvořený kód Publikace je určena programátorům, softwarovým inženýrům, vedoucím týmů, projektovým manažerům nebo systémovým analytikům.... celý text
Literatura naučná PC literatura
Vydáno: 2009 , Computer Press (CP Books)Originální název:
Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship, 2008
více info...
Přidat komentář
Za prvé je nutné si uvědomit, že jde o dílo člověka, který spáchal tzv. programátorův slib. To by nám mělo naznačit, že jde o muže, který si říká Tango v zemi samby, v tomto případě pompézního a nabubřelého všeználka.
Ne snad, že by bylo na téhle bichli něco vysloveně špatně, nicméně většinu uvedených rad si lze osvojit snadněji a méně okázalou formou kdekoliv jinde, bez nutnosti se prohrabávat těžkopádným slohem.
Kniha poněkud starší, nicméně stále považována a "vývojářskou bibli"- primárně psaná pro Javu (tehdy ve verzi 5), jako příklady uvádí části kódů z programu Fitnesse, na kterém se (zřejmě) autor podílel anebo podílí.
V začátcích se zaobírá celkově teorií a poselstvím, dále- poměrně rychle- se zaobírá konkrétní podobou kódů, a jejich optimalizaci ve smyslu čitelnosti, ale i rychlosti a univerzálnosti.
Velká část knihy se taktéž zaobírá testy, které se v praxi běžně vynechávají.
Myslím, že každý, kdo chce mít s kódem něco společného by si tuto knihu měl přečíst, minimálně programátorům trochu změní pohled na svoje programy ale i svoje útržky a části kódů.
Cca od poloviny, nebo třech čtvrtin se kniha stává poněkud nudná a nutí vás přeskakovat- v kontextu, v textu, v listech,.. Ale je to snesitelné.
Muzete mi prosim poradit, kde je mozne tuto knihu koupit? Na internetu bohuzel neni nikde skladem.
Tuto knihu muze vrele doporucit jakemukoliv programatorovi... Jedina skoda ze jsem ji neobjevil jiz drive...
Čítal som prvú verziu preloženú nakladateľstvom Computer Press a žiaľ, bolo tam strašne mnoho preklepov, nevhodných pomenovaní a aj prekladateľských chýb.
Preto nebudem hodnotiť preklad, ale obsah. Ten bol fajn. Predovšetkým oceňujem, že autor sa nesnažil o tvorbu nových dogiem, ale naopak ukázal aj prípady, kedy je nevhodné slepo nasledovať pravidlá.
Štítky knihy
programováníAutorovy knížky
2009 | Čistý kód: Návrhové vzory, refaktorování, testování a další techniky agilního programování |
Základní pravidla super, druhá polovina knihy se trochu táhla a některé pasáže jsem dokonce přeskočil (ty které byly hodně Java specific). Doporučuju každému, kdo chce psát čistý kód.