Zpráva o stavu civilizace
Benjamin Kuras
Civilizace série
< 3. díl
Série Kurasových "civilizačních" knih, sledujících pokračující destrukci západní civilizace zevnitř i zvenčí, vstoupila do české literatury. Začala ji publikace Soumrak bílého muže, následovaly bestsellery Jak zabít civilizaci a Pohřbívání svobody a završila Poslední naděje civilizace. S obvyklým, ač stále víc šibeničním humorem, autor komentuje současné absurdity a varuje před blížícím se kolapsem - pokud se včas neprobereme z letargie k jeho zastavení.... celý text
Přidat komentář
Úvahy Benjamina Kurase si vždy čas od času ráda přečtu, ale tentokrát zklamání. Humoru málo a politických pesimistických prognóz a hodnocení příliš. Za mě tedy, nic moc...
Další zpráva, podle níž je civilizace zcela v pr...opasti. Navíc většina knihy je opět zaměřená na téma islamizace (občas se mihnou jiné kontroverzní -zace a -ismy), kterou už dostatečně zpracovaly knihy předešlé, a copak se snad od posledně v civilizaci nic jiného nestalo (a pozitivního už vůbec nic, cože?)? - takže je to trochu plýtvání energií autora i čtenáře.
Co se týče 2020, radši si počkám, jestli přijde nějaká Zpráva o koroně, s autorovým humorem by to mohlo fungovat.
Sbírka psaných obrazů dokumentujících tragický stav západní civilizace. Až na několik výletů autora na půdu křesťanství celkem podařených.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1996 | Češi na vlásku - Příručka národního přežívání |
2015 | Jak zabít civilizaci |
2004 | Tao sexu - Jak udržovat ženu v blahu a zpomalit stárnutí |
2012 | Soumrak bílého muže |
2016 | Poslední naděje civilizace |
Autor umí psát (přestože je v knize několik překlepů) a některé kapitoly obsahují myšlenky, které mi přišly trefné a poukazující na reálné problémy. Ale osobně pro mě převažují negativa. Pokusy o humor mi přišly křečovité. Některé citace se mi nepodařilo dohledat (možná moje chyba). Mnohé kapitoly mi přišly trochu bezobsažné, bez struktury a hlavní myšlenky, spíše jako proud stížností na úrovni příspěvku v internetové diskuzi. Tomu odpovídají i stále se opakující nálepky, neustále je vše islamofilní, neomarxistické atd.
Autor zdůrazňuje, jak je důležitá argumentace, fakta atd., ale sám má často jen náběh na argumentaci a když člověk očekává, že svá tvrzení rozvine, poskytne fakta a statistiky, které lze dohledat nebo hlubší argumentaci, než jsou obecné myšlenky, tak je konec a začne další kapitola. Často mi přišlo, že by bylo vhodné sloučit několik kapitol do jedné, aby byla alespoň průměrná. Rozumím, že to jsou eseje a komentáře, tak nelze jít úplně do hloubky a široké argumentace. Přesto to podle mě není omluva pro rozvleklost a těžkopádnost – naopak si myslím, že esejistická kniha by měla být svěží, úderná a s přirozeným humorem; nahuštění myšlenek na malý prostor, ne pár myšlenek na osm kapitol.
Je hezké, že autor usiluje o záchranu a rozvoj evropské civilizace, ale pochybuji, že jeho dílo k něčemu takovému pomáhá. Autor na začátku varuje, že Evropu dnes ničí ideologicky zamlžené vnímání světa, ale sám působí, že realitu vnímá dost zkresleně a jednostranně kvůli svému konzervativnímu světonázoru.