Civilní právo procesní
Radka Zahradníková
Publikace představuje ucelený výklad nejen tuzemského civilního práva procesního a jeho institutů, ale i výklad evropského práva civilního procesu. Jednotlivé kapitoly učebnice jsou logicky a přehledně uspořádány do vzájemně souvisejícího celku. Úvodní výklad je zaměřen na objasnění pojmu civilní proces. Rovněž nejsou opomenuty zásady, jež civilní proces ovládají. Výklad postupně přechází k subjektům civilního procesu a procesním úkonům. Další kapitoly mapují řízení v I. a II. stupni. Jedna kapitola je věnována i nesporným řízením. Další obsáhlou kapitolu představuje výklad nuceného výkonu rozhodnutí. Konečně je pozornost věnována i alternativnímu rozhodování sporů, které v souvislosti s narůstajícím počtem věcí projednávaných soudy nabývá na významu, dále insolvenčnímu řízení a konečně i dynamicky se rozvíjejícímu evropskému civilněprocesnímu právu. Publikace velmi výrazně reflektuje skutečnost, že většinu z početného autorského kolektivu tvoří zejm. odborníci z právní praxe. Autoři se neomezují jen na pouhý teoretický výklad, nýbrž i demonstrují civilněprocesní materii na reálných příkladech z každodenní právnické praxe. Tyto mají čtenáři napomoci lépe uchopit popisovanou problematiku a rovněž mají dopomoci k vlastnímu analytickému uvažování a zamýšlení nad civilním právem procesním a jeho zákonitostmi.... celý text
Přidat komentář
Doporučuji. Velmi čtivá s příklady pro lepší pochopení. Zároveň rozsáhlá, takže doporučuji pročítat a zvýrazňovat v průběhu studia a na zkoušku se už učit jen ze zvýrazněných částí. ;)
Štítky knihy
procesní právoAutorovy další knížky
2013 | Civilní právo procesní |
2015 | Zvláštní soudní řízení |
2020 | Praktikum civilního procesu |
2008 | Organizace justičního systému |
Je to stručnější verze učebnic Wintrová, Macková: Civilní právo procesní (I. a II. díl) z Leges a je s nimi relativně zastupitelná, ideálně v kombinaci s praktikem od Zahradníkové (1. vydání 2020). Teoretické pasáže jsou doplněny praktickými příklady a lze se z ní připravit na zkoušku na právnické fakultě, ale je vhodnější to doplnit i jinými zdroji. Nejvíce pokulhává u nesporných řízení a u insolvenčního řízení (věnováno pouze cca 30 stran, zde je vhodné sáhnout po II. dílu Civilního práva procesního od výše zmíněných autorek).