Civilní právo procesní
Radka Zahradníková
Druhé vydání publikace Civilní právo procesní reaguje na komplexní rekodifikaci soukromého práva, která byla dokončena vyhlášením občanského zákoníku, zákon č. 89/2012 Sb., zákona o obchodních korporacích, zákon č. 90/2012 Sb. a zákona o mezinárodním právu soukromém, zákon č. 91/2012 Sb. ve Sbírce zákonů ČR, a zapracovává změny, které s sebou rekodifikace soukromého práva přinesla. Procesně-právní aspekty této nové právní úpravy byly vtěleny především do novely občanského soudního řádu, zákona č. 293/2013 Sb., která nabyla účinnosti shodně jako v případě zmíněných zákonů dne 1. 1. 2014. Tato novela zároveň reagovala i na nový zákon o zvláštních řízeních soudních, zákon č. 292/2013 Sb. a zákon o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, zákon č. 304/2013 Sb., když zrušila všechna ustanovení, která nově upravuje zákon o zvláštních řízeních soudních a zákon o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. Shodně jako v případě prvního vydání je publikace určena nejen pro vysokoškolské studenty, a to konkrétně pro potřeby výuky předmětu Civilního práva procesního na právnických fakultách či jiných vysokých školách se zaměřením na právo a právní vědu, ale i pro absolventy připravující se na profesní zkoušky a praktikující právníky.... celý text
Přidat komentář
Doporučuji. Velmi čtivá s příklady pro lepší pochopení. Zároveň rozsáhlá, takže doporučuji pročítat a zvýrazňovat v průběhu studia a na zkoušku se už učit jen ze zvýrazněných částí. ;)
Štítky knihy
procesní právoAutorovy další knížky
2013 | Civilní právo procesní |
2015 | Zvláštní soudní řízení |
2020 | Praktikum civilního procesu |
2008 | Organizace justičního systému |
Je to stručnější verze učebnic Wintrová, Macková: Civilní právo procesní (I. a II. díl) z Leges a je s nimi relativně zastupitelná, ideálně v kombinaci s praktikem od Zahradníkové (1. vydání 2020). Teoretické pasáže jsou doplněny praktickými příklady a lze se z ní připravit na zkoušku na právnické fakultě, ale je vhodnější to doplnit i jinými zdroji. Nejvíce pokulhává u nesporných řízení a u insolvenčního řízení (věnováno pouze cca 30 stran, zde je vhodné sáhnout po II. dílu Civilního práva procesního od výše zmíněných autorek).