Co já vím? Autobiografie Miloše Formana

Co já vím? Autobiografie Miloše Formana
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543971/bmid_co-ja-vim-autobiografie-milose-formana.jpg 5 154 154

Miloše Formana netřeba představovat: do povědomí filmových fanoušků se zapsal už v šedesátých letech, kdy přispěl k zformování toho, čemu se brzy začalo říkat "nová vlna" českého filmu; po odchodu do exilu v USA se po počátečních hubených letech zařadil mezi hollywoodskou smetánku a jeho filmy jako Vlasy, Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus či Lid versus Larry Flynt už dávno patří do zlatého fondu světové kinematografie. Kniha vzpomínek je pak dílem stejně výrazným jako jeho filmy - řečeno slovy samotného Miloše Formana, jde o "můj život, jak ho prožil Jan Novák". A že ten Formanův život stál za to.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry

23.08.2015 5 z 5

Výborné počteníčko.

ajinav82
22.10.2014 5 z 5

Z knihy mám úžasný zážitek. Čtivě podaná autobiografie, kterou řadím mezi své oblíbené knihy, jejichž přečtení ve mě zanechalo stopu.

callahanh
02.08.2014 4 z 5

Miloš Forman je úchvatný vypravěč a jeho historky bych mohl poslouchat / číst donekonečna, protože jsou jednak neskutečně zajímavé a také podány neopakovatelným stylem mísícím jemný humor a seriózní vyprávění. Co já vím? aneb... je toho příkladem, a ačkoli má kniha přes čtyři stovky stránek, čte se prakticky sama a de facto nemá slabé místo. Román je psán víceméně chronologicky, takže si čtenář vlastně projde celým Formanovým vývojem, dozví se něco o filmování dříve a v letech nedávných a v druhém plánu i něco o nelehkém životě v totalitní společnosti. Je fajn, že Forman s Novákem nevynechají zmínku o jediném režisérově počinu, i když na druhou stranu je škoda, že se některým filmům věnují obsáhleji (Přelet, Amadeus, Černý Petr) a jiným zase stručněji (Valmont, Konkurz, Muž na Měsíci) a nezmiňují se třeba alespoň pár odstavci o obřím oscarovém úspěchu Amadea. Je pravda, že dodaná část knihy je poznat, protože je psána malinko jinak a ne tak obšírně a košatě jako ta první, nicméně i v ní se dozvíme několik pikantností ze života a práce v Hollywoodu. Po přečtení na mě Forman působí jako pořád stejně skromný člověk, jakým byl v mládí, který každému rád pomůže a stojí si za svou prací a názory, čehož si cením. Kniha, které k dokonalosti chybí opravdu jen velmi málo. 90%

Belatris
11.06.2014 4 z 5

Soubor několika zajímavých historek, emocemi podbarvených vzpomínek, které neupadly do kómatu rozvleklosti a nudnosti, názorů a filmařského stylu... Celkově vzato úžasný mix, který se výborně čte. Jednu hvězdičku srážím za to, že si nemohu pomoct, ale některé kapitoly bych potřebovala (nebo spíš moc chtěla) podrobnější a delší. Amadeovi a Kukačce je sice věnováno dost prostoru v porovnání s jinými filmy, ale i tak si připadám neuspokojená. Možná bych ocenila knihu o každém z těchto filmů (aspoň 300 stránkovou!) a na této výborné knize si jen vylívám zlost z toho, že takové knihy nevznikly... Každopádně se vyplatí ji přečíst a lze se k ní vracet, což je pro mě jeden z důležitých faktorů.

honza66
02.04.2013 5 z 5

Výborně sepsáno. Jako ostatně zatím všechno od J. Nováka. A když se k tomu přidá osobnost M. Formana, máme tu na poli klasických memoárů výborné dílo.

taMira
18.03.2013 5 z 5

Miloše Formana mám strašně ráda. A k jeho filmům se teď přidává i životopis, je to skvělé čtení, poutavé, napínavé, zábavné... Četla jsem ho jedním dechem a doporučuju všem.

WEIL
18.06.2011 5 z 5

Je to neuvěřitelné, ale i když tato kniha nevyšla v nějakém velkém nákladu, tak se z ní stal v ČR ležák, povalující se po antikvariátech a podobný osud nastal i s jejím dalším vydáním, které je ale na rozdíl od vydání v Atlantisu neuvěřitelně odfláknuté po po všech stránkách - špatný papír, úprava, formát, a taky rozšíření o několik desítek stran a jejich vybroušenost působí jako by autor je napsal někde ve vlaku, jen přilepil k tomuto prvnímu českému vydání, když mu někdo bouchl nějaké bankovky na stůl, tak tedy bleskově slepil pár desítek stránek.