Co je život? Duch a hmota k mému životu
Erwin Schrödinger
Nakladatelství Vysokého učení technického v Brně Vutium zpřístupňuje touto knihou tři spisy Erwina Schrödingera (12. 8. 1887–4. 1. 1961): fyzikálně-biologické dílo Co je život? (1944) proslulé jasnozřivou předpovědí struktury a funkce genetického kódu, rozsáhlý fi losofi cký esej Duch a hmota (1958) založený na přírodovědném přístupu k odvěkému problému lidského bytí a koncepčně originální nástin životopisu K mému životu (1960). Myšlenkovou provázanost celé trojice refl ektuje i Doslov Václava Pačesa s výstižným přehledem zrodu a vývoje molekulární genetiky od čtyřicátých let dvacátého století až po současnost, osvětlující jak samotný Schrödingerův intelektuální výkon, tak jeho inspirativnost pro molekulárněbiologický výzkum.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2018 , VUTIUMOriginální název:
What is Life?
více info...
Přidat komentář
Při čtení jsem se nemohl zbavit pocitu, že je kniha zastaralá. První kniha vlastně ukazuje jak velmi vzdělaný a hlavně inteligentní vědec je schopen odhadnout budoucí vývoj vědeckých poznatků z oboru, na který není odborníkem. Tímto pro mě byla kniha zajímavá, tak jak píše profesor Pačes v Doslovu. I druhá kniha je zajímavá spíše svým přístupem k problematice než vlastním obsahem. Kdyby se kniha lépe četla, ohodnotil bych lépe, bohužel mě však docela nudila a některé pasáže byly hodně kostrbaté. Ale pokud extrapolujeme závěry druhé knihy, zjistíme že Schrödinger možná nevědomky položil jedny ze základních kamenů hrobky pro v dnešní době neudržitelný materialismus. 70%
Autor se v první části snaží své bohaté znalosti z kvantové mechaniky přenést do biologie, tedy vědeckého oboru, kterému se věnoval spíš jen zájmově, s tímto a s ohledem na dobu, v níž byla kniha psána, nedá se mu upřít nebývalý vhled do tehdy ještě neprobádané problematiky struktury DNA. Spousty jeho myšlenek je sice třeba modifikovat, ale stále jich zůstává mnoho, které platí dodnes, jen působí poněkud zjednodušeně.
Co se týče filosofické části, aplikuje Schrödinger kvantovou mechaniku na obecnější představy o podstatě života a na způsob lidského chování. I v této oblasti zřejmě nabyly jeho myšlenky velkého vlivu, jen dnes čtenář spíše docení samotný způsob jejich výstavby, než jejich závěry.
Knihu bych tedy doporučil všem, kteří neznají Erwina Schrödingera pouze jako člověka, který s oblibou používá při pokusech kočky.
Takový čtenář věřím, docení především to, jak autor dokázal už ve čtyřicátých letech minulého století popsat složité téma i pro laika srozumitelně, přístupně a zábavně.