Čo sa vám stalo?
Bruce D. Perry , Oprah Winfrey
Opýtali ste sa niekedy samých seba: „Prečo som to urobil?“ Alebo: „Prečo jednoducho nedokážem ovládnuť svoje správanie?“ Možno ste sa zamysleli nad niekým iným: „Čo to je s ním? Prečo je taký?“ Pri skúmaní vlastných emócií je ľahké skĺznuť do obviňovania samého seba a mať na seba aj na svoje okolie príliš vysoké požiadavky. Je však načase, aby sme si položili inú otázku. V hlboko osobných rozhovoroch ponúkajú Oprah Winfrey a psychiater a uznávaný odborník na psychologické traumy z detstva Dr. Bruce Perry prelomovú a dôležitú zmenu pohľadu – posun od otázky „Čo vám je?“ na „Čo sa vám stalo?“. Známa moderátorka sa v knihe podelí o príbehy zo svojej minulosti, pričom na vlastnej skúsenosti ilustruje zdravotné i psychické problémy, ktoré pramenia zo stretnutia s traumou a nepriaznivými podmienkami v mladom veku. V rozhovoroch sa s doktorom Perrym zameriavajú na pochopenie ľudí, ich správania a samých seba. Ide tu o jemný, ale významný posun v našom vnímaní traumy, ktorý nám pomôže porozumieť vlastnej minulosti a vyčistiť si cestu do budúcnosti, pretože nám umožní otvoriť dvere pre uzdravenie a postupné vybudovanie si duševnej odolnosti.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika Zdraví
Vydáno: 2022 , Eastone BooksOriginální název:
What Happend to You?, 2021
více info...
Přidat komentář
Pro mě velmi přínosná publikace. Srozumitelně popsané , k zamyšlení , jak na tom vlastně jsem. Co se ti stalo ? Ano, je třeba o tom mluvit a přemýšlet. Kniha vám dá nadhled jak na to.
Trochu nezvyklá forma, rozhovory, takže struktura víceméně jen jednoúrovňová, díky ale za ni. V knize jsem se dozvěděl plno informací, polopatisticky vysvětlené. Nejen že potvrzuje mýtus, že děti v nízkém věku nic necítí, nevnímají, dokonce ho převracejí naruby. V krátkém období po porodu je vývoj mozku tak kritický, že 2 měsíce traumat po porodu následovaných 12 let normálu mají horší vliv než 2 měsíce normálu následovaných 12 let traumat. Kniha velmi komplexně popisuje vliv traumat, mimo jiné definuje, co je a co není traumatem, popisuje, jak traumata v dětském věku jsou zákeřná, protože jsou na nevědomé úrovni. Popisuje vliv nevhodného školního prostředí i nápravného prostředí. Jak se traumata "dědí" mimoděk. Jak důležité je pro lidi společenství právě pro zmírnění problémů moderní společnosti, jako jsou migrény, vzteky. Autoři velmi jasně dávají do souvislosti rasismus, traumata, přitahování známého. Autoři píšou, že tahle kniha by měla být povinnou četbou policistů, učitelů, vychovatelů, za mě přidám i bachaře. Kniha byla pro mě střípek, který propojil a potvrdil pracně získané tušení, znalosti.
Knihu jsem začal číst kvůli okolí, ale po přečtení zjišťuji, že není jen pro lidi s traumatem, je pro každého, protože každý má pravděpodobně nějaká větší či menší traumata a tato kniha spolu s velkým úsilím má potenciál začít tím, že ta traumata v sobě když ne odhalíte, tak budete mít důvodné podezření. Čtěte pozorně. Pro mě kniha pomohla uvědomit si situaci cikánů/Romů v Československu, jak zásadně stát zpřetrhal sociální vazby přemisťováním a trháním rodin, braním dětí na převýchovu do děcáku a umisťováním cikánů v praktických školách. Něco, co s vhodným úsilím bude trvat generace napravit a zatím úsilí téměř žádné.
Příjemné překvapení.
Nejen v souvislosti s osobní odolností či moudrostí, ale i jako podnět k zamyšlení nad vším, co v současné společnosti a běhu světa pokládáme za běžné.
Od amerických autorů jsem moc neočekávala, ale knížka je skutečně překvapivě inspirativní - zajímavé a přitom civilně a citlivě pojaté čtivo o nejkomplikovanějších tematech lidské duše.
Pokud už jste ji měli vyhlídnutou, směle do ní!
Tato kniha mě velmi mile překvapila. Není až tak odborně napsaná jako spíš prakticky. Vysvětluje na případech možný vývoj traumatu a celkově vysvětluje tento těžko specifikovatelný pojem. Rozhovor je dobře vedený a krásně navazuje plus Oprah přidává i několik mouder a doktor Perry zas své zkušenosti s příjemným humanistickým nadhledem.
(SPOILER)
Mimořádně poučná knížka mající převážně formu rozhovoru mezi Oprah a Dr. Perrym.
Klíčovým tématem je zde trauma: jak vzniká, proč vzniká, jaký má vliv na mozek a nervový systém a to, jak se lidé (včetně dětí) s traumatem vyrovnávají.
Je to takové čtivější shrnutí Tělo sčítá rány a něco navíc k tomu. Velmi doporučuji.
*Jediné negativum, které mám co na knížce vytknout, je její přebal. Jestli se vám potí ruce, tak si radši pro knížku pořiďte obal nebo přebal odložte jinam...*
Téma komplexnej vývinovej traumy spracovaná skvelo, cez kazuistiky ale aj vedecké poznatky. Mne až tak nesedelo spopularizovanie témy cez rozhovor s Oprah Winfrey, spôsob otázka - odpoveď ma skôr rušila, lepšie by sa mi čítal ucelený text. Grafická stránka knihy je tiež celkom príjemná.
Super nakladatelský počin, za knihu jsem ráda. Je to skvělý vstup do tématu traumatu, když člověk nechce číst náročné odborné věci.
Skvěle a srozumitelně vysvětleno fungování mozku a stresové odpovědi (ne, že by ty první kapitoly byly lehké čtení). Musím říct, že Bruce Perry si mě získal. Naopak Oprah mi chvílemi přišla, že se snaží vnutit do rozhovoru nějaký svůj názor nebo interpretaci, ač tomu nerozumí. Chvílemi jako by ani neposlouchala, co BP říká.
Jediné, co mi chybělo, bylo podrobnější rozpracovaní tématu profesionální léčby, ale to je prostě důsledek žánru populárně naučné literatury.