Co se nevešlo do dějepisu
Jan Bauer
Jan Bauer, jeden z nejplodnějších – a také nejčtenějších – autorů, věnujících se českým dějinám, sestavil tuto knihu ze sedmadvaceti zajímavých příběhů naší historie. A (snad oprávněně) v úvodu k ní tvrdí, že málokterý národ má tak zajímavé dějiny jako my – Češi, Moravané a Slezané. Třeba je to tím, že naše území bylo odedávna místem střetávání vlivů a kultur, možná i naší vynalézavostí, která však občas sklouzává k nesvornosti a lehkovážnému zapomínání na sliby… Buď jak buď, v autorově atraktivním podání před námi defilují postavy historie dávné, ba mytické – Krok, svatý Prokop či osobnosti zobrazené na zdech znojemské rotundy svaté Kateřiny, středověké – a tady hraje velkou roli právě ona zmiňovaná nesvornost… ale i zcela nedávné (ovšem tato „nedávnost“ je pojem relativní, vždyť ruku na srdce, komu dnes něco bližšího říká třeba kdysi proslulý zločinec Lecián či „semínkový generál“ Šejna?). Jan Bauer pátrá po jejich stopách a odkazu – a činí tak formou přístupnou, a přitom zasvěcenou, a se smyslem pro humor i mezinárodní souvislosti českých dějin. V jeho příbězích ožívají vzestup a pád prominentního vězně Karla IV. Coly di Rienzo, manželství „Good Queen Anne“, kterou její bratr Václav IV. do Anglie zřejmě opravdu prodal, osudná návštěva Polska, již vykonal svatý mučedník Jan Sarkander, stejně jako intimní i násilné poklesky vládců a šlechticů… A to je jen malá ukázka toho, nač se můžete těšit, když jste do ruky vzali tento XVII. svazek Edice Český ČAS.... celý text
Přidat komentář
Za mě opět zajímavá kniha, která sice v sobě skrývala příběhy, o kterých jsem už dávno věděla, ale i události o kterých jsem neměla ani páru ...
Některé kapitoly pro mě byly zajímavé, ale některé mi přišly slabší, někdy trochu chaotické. Některá fakta u Marie Terezie a císařovny Sissi jsem v jiných zdrojích četla trochu jinak. Také se mi občas zdálo, že autor čtenáři podsouvá svůj názor na některé události nebo osobnosti. Určitě jsem četla lepší literaturu faktu.
Fajnová kniha, trochu bulvárně napsaná, což ale výborně podnítí zvědavost po historických faktech.
Hezké, stručné shrnutí dějin a osudů osobností od Kroka až po generála Jana Šejnu. Nic moc nového jsem se ovšem nedozvěděla, historie se hold opakuje a podobných knih už bylo napsáno více.
Autorovy další knížky
2014 | Milenec rudé komisařky |
2009 | Pražský rozparovač |
2015 | Krvavé léto |
2009 | Vampýr z Koňského trhu |
2005 | Co v učebnicích dějepisu nebylo |
Mrzí mě, že byla knížka trochu nevyvážená. Některé příběhy měli i přes to, že je člověk již znal, pořád co nabídnout, jiné jsem dočítala s absolutním nezaujetím... Velice mě překvapil příběh maršála Radeckého, který se dokázal dostat ve svém životě opravdu daleko. Příjemná inspirace, že i nemožné se stává možným.