Co v učebnicích nebývá 1 aneb Čeští...
Stanislava Jarolímková
Od Sáma k Ludvíkovi Jagellonskému Jak žili čeští panovníci, knížata a králové, kteří vládli v naší zemi do roku 1526? Jací to byli lidé? Jaký byl jejich způsob života, podle čeho se rozhodovali, kdo vedl jejich kroky? Víte: -že mocný panovník Sámo měl 37 dětí? -že postřižiny byly původně pohanský svátek zkrácení vlasů? -že už kníže Svatopluk měl na Velehradě skleněná okna? -že až do 12. století fungovalo na českém území otroctví? -že kníže Jaromír strávil 20 let ve vězení? -že kníže Oldřich zemřel při hostině? -že král Vladislav I. vyhrál bitvu díky těstu? -že Karel IV. se původně jmenoval Václav?... celý text
Přidat komentář
Některé informace v knize jsou obecně známé a jiné zase zajímavé. Moc nevím, co si o ní myslet.
moc krásná a poučná kniha, těším se na pokračování. vřele doporučuji, jak mladým tak i starším.
Hodně povedená pomůcka k pochopení školního výkladu. Něco je samozřejmě čtenáři známé, něco si zopakuje a někdy se setká i s novými fakty, pověstmi... Fajn doplněk ke studiu, na gymplu bych ji uvítala, lepší než učebnice.
Po přečtení historického románu Král železný, král zlatý o Přemyslu Otakaru II. jsem si chtěla ujasnit a osvěžit informace o našich panovnících - Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci... A Habsburkové se stále snažili na náš trůn dostat, až se jim to povedlo... Kniha je psaná zajímavě, čte se lehce. To mi vyhovovalo.