Co viděl pes
Malcolm Gladwell
Nahlédněte do hlavy někoho jiného Malcolm Gladwell se ve své novinové tvorbě zabývá nejrůznějšími tématy, od sociologie až po nové technologie, a čtivě a lehce přibližuje výsledky výzkumů z neotřelých úhlů pohledu. Kniha Co viděl pes shrnuje jeho eseje pro časopis New Yorker napsané v letech 1996 až 2009. Ve směsici témat, od zdánlivě výstředních jako barvení vlasů nebo konkurence na poli hořčice a kečupu přes titulní psí psychologii nebo pád Enronu až po ta nejzávažnější jako bezdomovectví nebo interpretace mamografických snímků, se snaží nahlížet na svět očima svých protagonistů a dojít k hlubšímu poznání o tom, jak uvažujeme.... celý text
Literatura naučná
Vydáno: 2014 , BizBooksOriginální název:
What the Dog Saw and other adventures, 2009
více info...
Přidat komentář
První esej - oslava teleshoppingových šašků - byla k nevydržení. Kdo vynalezl krájítko na okurky a jak ho prodává důchodcům mě zajímá snad nejmíň ze všech témat ve vesmíru. Klidně přeskočte. Zbytek je parádní, i po letech originální a dobře se čte. Ideální kombinace chytrého čtení v oddechové formě.
Ostatní knihy od Gladwella mě bavily, a tak jsem se do této vrhla s nastaveným očekáváním. Ale nakonec jsem zjistila (ano mohla jsem si přečíst anotaci a ušetřit se zklamání), že se jedná o nesourodou sbírku novinových esejí nafouknutých o desítky slov navíc.
Mám podezření, že vydavatel na autora vyvíjel tlak, aby vydal něco / cokoli, aby uklidnil obchodní poptávku.
Tato kniha obsahuje soubor článků na různá témata. Pro mě Gladwell objevil celou řadu zajímavých informací, které jsem nevěděl. Např. z jakých poměrů pochází slavný Cesar Millan (pejskaři ví), proč po sobě vyjíždějí psi na vodítku, v jakém každodenním psychickém stresu žije Nassim Taleb, že vynálezce hormonální antikoncepce byl hluboce věřící katolík a že každoměsíční ovulace u žen je vlastně antropologický nesmysl, který ženy do 20, století neznaly.
Mne osobne sa kniha veľmi páčila, autor má zaujímavý štýl a rozpráva o veciach, s ktorými sa niekedy stretávame v bežnom živote, no neuvedomujeme si ich zložitosť či niektoré fakty ohľadom nich. Je to "iný pohľad" na fenomenológiu obyčajných vecí a možno vás prinúti zmeniť vaše zažité názory... Nie je to populárno-náučná literatúra ani beletria, skôr zbierka článkov od jedného z najlepších amerických žurnalistov dnešnej doby. Za seba rozhodne odporúčam.
Autorovy další knížky
2007 | Bod zlomu |
2009 | Mimo řadu |
2015 | Mžik |
2014 | David a Goliáš |
2020 | Proč si nerozumíme |
Jako obvykle u Gladwella – člověk váhá, jestli knihu vůbec otevřít. Co kdyby tentokrát sklouzla k přílišné odbornosti, nebo naopak povrchnosti? Jenže obavy jsou zbytečné. Autor opět bravurně balancuje na hraně, kde se čtivost potkává s hlubokými myšlenkami. A tak po několika dnech, které strávíte ponořeni do jeho příběhů, zavíráte knihu s tichým povzdechem a slzou v oku: proč toho nenapsal víc?