Co vyprávěla Dlouhá chvíle
Viola Fischerová
Nemocný Jakub měl doma v posteli dlouhou chvíli a třeskutě se nudil… Nudil se tak, že očima skoro posouval ručičky hodin, aby čas rychleji ubíhal a maminka se už konečně vrátila z práce domů. A vtom se mu jeho dlouhá chvíle zhmotnila – zničehonic se vysoukala z ciferníku hodin na stěně... A protože dlouhá chvíle se nejlíp krátí vyprávěním, pustila se do toho. A jak ta uměla vyprávět! Viola Fischerová napsala tuto prvotinu již jako velmi uznávaná básnířka. Její vyprávění nás zavede do africké pouště, do pralesa, do cirkusu i do domu, v němž je možno si hrát v ještě menším domečku. Violiny příběhy vycházejí z pohádkové fantazie, ale je v nich mnoho z toho, po čem toužíme i v našem všedním životě; po lásce, spravedlnosti, dobrodružství, ale třeba i po umění. Vyprávění Dlouhé chvíle doprovázejí snové obrázky Jana Híska, které jako by se z pohádek vynořovaly lehce, lehounce, a snad ještě ze vzdálenějších pohádkových končin... Ale nemylte se, jsou vytvořeny velmi obtížnou technikou, které říkáme mezzotinta a která je v ilustrovaných knížkách spíše výjimečná. Autor pečlivě a dlouze vyrývá obrázek do vyhlazené měděné desky a k vám se dostane jeho otisk, anebo jinak – záblesk grafikovy fantazie. A obojím, vyprávěním i obrazy, se můžete nechat unášet do pohádkového světa.... celý text
Přidat komentář
Moc se mi líbí to, že autorka vybízí k zamyšlení nad tím, proč je důležité, aby děti měly "dlouhou chvíli". V této době, kdy se hlavně chce, aby se dítě nenudilo. při každém záchvěvu nudy má k dispozici tablet či telefon ale nebudu lhát, nebyla jsem jiná. Jako dítě tabletové doby jsem v nudných chvílích toužila po tom zařízení, které by mě zabavilo.
Dlouhá chvíle důležitá pro představivost a kreativitu, proto se mi líbila i právě teď ve dvaceti dvou letech.
Tohle je vskutku nádherná autorská pohádka, jakých v české literatuře za posledních sto let mnoho nemáme.
Co vyprávěla Dlouhá chvíle se mi moc líbilo. Čekají vás pohádky: Tři dobrodružství pana Kraka, Jak se stal Eduard hvězdou cirkusu, Jak František vyzrál na Papejše a O panence Serafínce s brýlovíma nohama. Dlouhá chvíle se oběví když máte dlouhou chvíli. Baví vás a jak se přestáváte nudit, tak se krátí a krátí až zmizí. Aby nezmizela úplně, tak se musíte začít znova nudit… a ona naroste. Nejvíc se mi líbila pohádka Tři dobrodružství pana Kraka a Jak se Eduard stal hvězdou cirkusu.
Ač to vypadá, že opisuji od Candide, není to tak. Krásné pohádky, sličné snivé obrázky. A jak je to s tou dlouhou chvílí přivolávající Dlouhou chvíli? Mít ji či nemít.
Krásné pohádky doprovázené ještě krásnějšími obrázky... s nimi (bohužel nebo bohudík?) nikdy Dlouhou chvíli mít nebudete :)
Štítky knihy
Magnesia LiteraAutorovy další knížky
2005 | Co vyprávěla Dlouhá chvíle |
2009 | Domek na vinici |
1995 | Babí hodina |
2007 | Písečné dítě |
2002 | Matečná samota |
Těžko se mi kniha hodnotí. Ilustrace byly opravdu snové a klidně bych si je doma pověsila, ale myslím, že se více líbily mně než dětem. Námět byl moc zajímavý, ale asi jsem od knihy čekala něco jiného (což není chyba knihy), hrozně těžko se mi četla, dětem špatně poslouchala a moc je to nezaujalo. Možná to bylo moc "hutné" a umělecké, i když čteme s dětmi poezii, máme radši "vzdušnější" provedení. Nápad "dlouhé chvíle" i pozadí jednotlivých příběhů se mi vážně líbilo, nejspíš nám nesedl jen styl psaní.