Consuelo
George Sand
Děj románu se odehrává v pol. 18. stol. nejprve v Benátkách, pak na Šumavě poblíž Domažlic, ve Vídni a nakonec opět v Čechách. Hlavní hrdinka Consuela, je chudý sirotek a velmi nadaná zpěvačka, která studuje hudbu ve škole pro nemajetné dívky v Benátkách u starého skladatele Porpory. Je zamilovaná do chudého zpěváka Anzelotta, který je pravý opak upřímné Consuely, snaží se vyniknout za cenu nejrůznějších podlostí. Porpora ví, jaký Anzelotto je, proto chce Consuelu ochránit a posílá ji na Obří hrad na Šumavu ke spřátelené rodině Rudolstadtů. Zde se setkává s třicetiletým hrabětem Albertem z Rudolstadtu, kterého rodina považuje za duševně chorého, ale mladá dívka objevuje důležitá tajemství týkajících se melancholických záchvatů hraběte Alberta. Ten je morální kritik, utopický socialista, obdivovatel doby husitské, nejraději by se vzdal všeho majetku i titulu. V mladé dívce nachází útěchu, hluboce se do ní zamiluje a chce si ji vzít. Ona sice Alberta chápe a lituje, ale není si jistá svou láskou k němu, proto odchází do Vídně, po cestě zažívá spoustu veselých příhod, setkává se s Josephem Haydnem, který ji doprovází až do Vídně za mistrem Porporou. Porporovi se svěřuje o událostech na Obřím hradě, ten se sňatkem nesouhlasí a za jejími zády ji maří plány, pálí dopisy pro Alberta, nevěří, že by si ji chtěl vzít urozený pán, chce, aby se věnovala jen zpěvu a divadlu. Consuela získává angažmá u dvora pruského krále Friedricha II. V Praze, cestou do Berlína se dozví, že Albert umírá, pospíchá za ním na Obří hrad, kde se rozhodne a stane se Albertovou ženou a přijme titul hraběnky z Rudolstadtu. Albert doopravdy umírá, ale šťastný, protože našel útěchu a spásu svého života.... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 1907 , Jan SvátekOriginální název:
Consuelo, 1843
více info...
Přidat komentář
Velmi procítěný historický milostný román... některé pasáže byly zdlouhavé, ale příběh byl krásný a umístění děje zajímavé. Knížka se mi líbila a určitě ve mně zanechala milé dojmy.
Knihu bych nejraději rozdělila na tři části. Benátky -nuda , Čechy - skvělé, Benátky - katastrofa. Ta Consuela mě celou knihu tak zatraceně vytáčela.
Knihu jsem jednou našla v opuštěné budově, byla poměrně zachovalá, tak jsem si ji "půjčila". Začala jsem číst a zpočátku mě příběh moc nechytl. Ale jakmile se Consuela dostala z Benátek a začala její dobrodružství, chytlo mě to. Svým způsobem jsem jí fandila a rozhodně to není laciný příběh. Kniha se dá přečíst, jen začátek je poněkud nezajímavý.
Příběh plný hudby zasazený i na Šumavu. Zajímavé, že autorka pojednává i o husitech. I když svým způsobem. Zajímala se o tuto historickou epochu proto, že jejím předkem byl údajně Jiří z Poděbrad. Sama však Čechy nikdy nenavštívila. Kniha byla čtivá a obrazy podtrhly celkovou atmosféru.
Na jednu stranu moc hezký příběh i období, do kterého je kniha zasazena. Na druhou stranu je kniha hrozně rozvláčná, místy nudná...
V polovině knihy jsem musela místy přeskakovat některé pasáže.
Kdyby měla kniha polovinu stran, stačilo by to. A brala bych kapku svěžejší a světlejší obrázky, tyhle mi připadaly hrozně depresivní, ale možná tomu nerozumím...
Při čtení mi román připadal trošku divný. A pak jsem si na konci přečetl, jak vznikal, a bylo mi všechno jasné. Je to trochu zvláštní, během prvních stran mě hrozně chytl a strašně mě bavilo to číst, později už to nebylo tak horké a ne že bych se nudil, ale některé pasáže byly lehce nezajímavé. Zaujme určitě prostota jazyka, bez přílišných slovních kudrlinek, přímost sdělení a znalost tématu. Nemile překvapí ta kratičká krutě nadpřirozená vsuvka v závěru (dle mého názoru pro daný román zcela nevhodná). Obecně vzato, mé první setkání s George Sand, ač o ní jsem něco věděl, o jejím díle skoro nic, nakonec i navzdory hodnocení, nedostal jsem rozhodně méně, než bych čekal a jsem vlastně spokojen.
Knížku jsem před lety našla u babičky v knihovně, takže jsem se do ní samozřejmě pustila a nelitovala, líbila se mi. Překvapilo mě, že má tak nízké hodnocení, a ani žádný komentář. Ano knížka je zvláštní, ale mě zaujala a určitě to není ten typ knihy, na který hned zapomenete. Tak alespoň zkusit se začíst a třeba se bude líbit....
Autorovy další knížky
1988 | Consuela |
1977 | Valentina / Rodové tajemství / Jana |
1951 | Ďáblův močál |
1972 | Dvě lásky mladého Horáce |
1927 | Hraběnka z Rudolstadtu |
Romantický příběh na druhou. Poprvé jsem jej četla v patnácti letech a byla z něj úplně u vytržení. Nyní už jsem se tolik unést nenechala, přecejen se člověk staví s věkem "pevněji" nohama na zem. Ale je to stále moc pěkně napsaný příběh, který hřeje.