Lincolnův mýtus
Steve Berry
Cotton Malone série
< 9. díl >
Co když prezident Lincoln podepsal dokument, který ohrožuje současnou podobu Spojených států? A co když se ten dokument ocitl v nesprávných rukách? Září 1861. Není všechno takové, jakým se jeví. Tento záhadný vzkaz a k němu připojené tajemství putovaly od jednoho amerického prezidenta k druhému, až skončily v rukou Abrahama Lincolna. Na pozadí krvavých střetů občanské války se musí Lincoln rozhodnout, jak s třaskavou informací naložit: má zachránit tisíce amerických životů, anebo zabránit tomu, aby se mladý národ nenávratně rozpadl na kusy? Současnost. Vyšetřování dávných událostí z časů občanské války rozpoutá politickou bitvu mezi Bílým domem a vlivným utažským senátorem. Může s tím nějak souviset únos operativce amerického ministerstva spravedlnosti v Dánsku? Onen muž padl do rukou nebezpečného fanatika, který je posedlý božskou vizí, že právě on má uvést v život slova velkého mormonského proroka... Za daných okolností nezbývá šéfce zpravodajské služby nic jiného, než sáhnout po telefonu a zavolat svému bývalému agentovi do Kodaně. Cotton Malone se znovu vydává na životu nebezpečnou misi, nad níž se vznáší stín dávného Lincolnova tajemství. Přestává být jasné, kdo je přítel a kdo nepřítel. Jisté je jediné: že v sázce je osud Spojených států amerických.... celý text
Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: 2015 , DominoOriginální název:
The Lincoln Myth, 2014
více info...
Přidat komentář
Vyšinutý mormonský pánbíčkář, do toho historie spojených států s její ústavou v době občanské války, hledání dokumentů a do toho Malone a ostatní.Vittové taky trochu divně hrábne.Tyto Berryho politické příběhy mě zas tak neberou, ale alespoň si člověk udělá obrázek, jak to asi při tvoření spojených států bylo.
pro mě jedna z těch slabších - ale je to dáno patrně námětem: mormoni jsou mi tak vzdálení, že ani zajímavosti kolem ústavy a doby jejího vzniku to tentokrát nedokázaly vyvážit ;-)
Souhlasím s Alabra. Pařížská pomsta , kterou jsem četl před touto , a dle recenze , neměla být příliš ok. , mě naopak nadchla velmi. To je asi věc názoru. Asi mám blíže k Evropské historii než podrobné znalosti o USA.
Přesto SB. nezavrhuji , ještě mi zbývají jeho 2 knihy a rozhodně si nenechám ujít brzy vycházející Varšavský protokol.
Opět napínavá zápletka Cottona Malonea. Dobře napsané, čtivé, co mě ale zarazilo bylo jednání C. Vittové, často nelogické, a nesedící k její postavě.
Asi nejslabší ze série, co jsem zatím četla. Oba příběhy mi přišly, že k sobě vůbec nepatří. Děj byl takový těžkopádný, nemohla jsem se začíst.
Nenáročný román, který se čte sám a nemusíte u něho moc přemýšlet. Oproti předchozím dílům ubral Steve Berry na akčnosti jak v hollywoodských filmech a zaměřel se na děj a jednoduchou – celkem reálnou – zápletku. Za sebe mohu říci, že ze všech přečtených románů o Cottonovi Malonem se mi tento zatím líbil nejvíce.
Řeší se zde snaha o odtržení Utahu od USA na základě listiny, kterou kdysi dal Lincoln do úschovy Svatým v Salt Lake City. Cottonova bývalá šéfová se zde poprvé projeví poněkud akčněji a Cassiopeia se zde chová jak naivní blondýnka.
Doporučuji k přečtení a i přes nenáročnost dávám pět hvězd.
Zase skvělá kniha, příběh o Lincolnovi a Mormonech zajímavý, trochu jsem si zagooglila, abych si dohledala, co mě zaujalo. Už se těším až bude otevřená knihovna...
Steve Berry opet nezklamal. Ctive, napinave, proste skvele. Kazdou stranku jsem hltala. Casiopei a Cottonovi fandim, tak snad se k sobe nakonec dostanou.
Steve Berry se pomalu stává jedním z mých oblíbených autorů. Jeho knihy mají spád a napětí. Nejvíc se mi líbí, že na konci knihy vysvětlí, co byla skutečnost a co byla fikce. Takové romány mě baví.
Jedna z těch lepších. Nesmysly se tu téměř nevyskytují a za blbku je tu tentokrát Cassiopeia, což mě potěšilo, protože ta mi nikdy k srdci nepřirostla.
Po anglické honičce (Královský klam) jsem se těšila na americké prostředí a Lincolna. Sice mě zprvu zaskočilo, že jde hlavně o mormony, o kterých jsem už nic nového vědět nechtěla, ale to, co jsem se dozvěděla, vyvážilo nechuť: náboženství z poloviny 19. století je skutečně skrznaskrz americké (byť dnes ale rozšířené všudemožně) - přívrženci mají chránit ústavu USA, protože je božím vnuknutím!
Překvapivé informace jsem také získala o smyslu americké občanské války a o některých státech (se snahou o odtržení narazily na absolutní nerozlučitelnost Unie...), v návaznosti na jednání otců zakladatelů o unijní ústavě (a samozřejmě o pozadí Lincolnova mýtu).
Autor cituje slova Johna Kennedyho:
"Největším nepřítelem pravdy často není lež - úmyslná, propracovaná a nečestná, ale mýtus - vytrvalý, přesvědčivý a nerealistický."
Berryho čtu spíš pro informativnost než pro akčně-thrillerové zápletky, takže bez váhání u mě v tomhle "mýtu" získává 85%.
mohly by se Spojené státy rozpadnout? to by byl fičák, otcové zakladatelé to nějak nedomysleli
Hodnotím sice "jen" třemi hvězdami, ale nebylo to špatné - jen ne tak akční jako jiné Cottonovy eskapády. Bylo zde hodně americké historie a na to, že knihy s touto tématikou nečtu, se mi to zpracování líbilo (uf, bylo to hodně, hodně stran, ale uteklo to celkem rychle!) - dokonce bych řekla, že mnoho z toho, co se tam popisuje i o mormonech a vztazích mezi náboženstvím a politikou, mi evokovalo i současné dění... Kniha si určitě najde své čtenáře.
Steve Berry stále dovede napsat knihu, která zaujme i pravidelného čtenáře jeho knih. Kniha byla napínavá, dobře se četla, ale má úplně nejoblíbenější to asi nebude. Ale i tak se těším na další knihy s postavou Cottona Malona.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2006 | Templářské dědictví |
2007 | Jantarová komnata |
2007 | Alexandrijská knihovna |
2008 | Benátská zrada |
2009 | Rasputinovo proroctví |
fajn díl :)