Čtení a psaní odborného textu v environmentálních vědách
Olga Vindušková , Jan Frouz
Tato knížka představuje úvod do světa odborné literatury v environmentálních vědách a je určena zejména studentům vysokých škol v bakalářském, magisterském i doktorském stupni studia. První část knihy se věnuje různým druhům odborných publikací - proč vůbec vznikají, jakou mají strukturu a jak bychom měli přistupovat k jejich četbě. Ve druhé části poskytují autoři praktické rady pro přípravu a psaní odborného textu, ať už se jedná o literární rešerši, nebo o odborný článek popisující empirický výzkum. Hlavní text knihy doprovázejí samostatné boxy, ve kterých jsou detailněji vysvětleny některé aspekty vědecké práce a literatury (např. statistika, tvorba a interpretace grafů a tabulek, pravidla citování, použití citačních manažerů, správa dat aj.).... celý text
Přidat komentář
Průvodce po žánrech odborného textu (včetně posteru nebo prezentace na konferenci), citačních stylech, databázích článků a dalších radostech akademického života. Současně nabízí návody a rady pro sestavení grafů, ukazuje, jak se dělá metaanalýza, nebo vysvětluje, jak funguje recenzní řízení.
I když nejvíc vhod přijde příručka bakalářům, autoři mají pravdu, že své si tu najdou všichni; třeba návod na poster oceníte spíš později než dřív. :) Já jsem ji přečetla až v doktorátu (protože jsem dostala "báječný" nápad dělat ho z jiného vědeckého oboru, než mám magistra) a nebyla to ztráta času.
Paradoxem je, že text o tom, jak psát, by potřeboval jazykovou korekturu – jako sůl.